Zdrowie odżywianie

4 domowe sposoby na walkę z objawami przeziębienia

jam-428094_1280Sezon przeziębień w pełni i wielu z nas z niecierpliwością wypatruje pierwszych cieplejszych dni mając nadzieję, że choroby odejdą w zapomnienie. Zanim jednak to się stanie, to chcemy przypomnieć domowe sposoby na walkę z objawami przeziębienia. Oto 4 z nich.

Sposób 1 – ciepłe mleko z miodem

O dobroczynnym działaniu miodu napisano już całe tomy. Jest on wykorzystywany zapobiegawczo i leczniczo już od wielu lat, a jego zbawiennego działania doświadczyły już całe pokolenia. Zawarte w nim substancje antybakteryjne pomagają zwalczać bakterie i to właśnie z tego powodu jest on nazywany naturalnym antybiotykiem.

Należy jednak wiedzieć, że miód nie lubi wysokich temperatur. Z tego powodu warto pamiętać, by nie dodawać go do gorącego mleka czy herbaty, ale do letniego. W wyższych temperaturach miód traci większość swoich cennych właściwości i jego działanie jest znacząco osłabione.

Sposób 2 – herbatka z kwiatu lipy

Kwitnąca lipa przepięknie pachnie i wielu z nas ten zapach kojarzy się z początkiem wakacji. Lipa ma jednak nie tylko upojny zapach, ale również niezwykłe właściwości lecznicze. Herbatka z suszonego kwiatu lipy działa napotnie, dzięki czemu pomaga obniżyć gorączkę. Jej działanie doceniały już nasze babcie i z pewnością nadal warto korzystać z jej dobroczynnego działania, gdy dopada nas przeziębienie.

Sposób 3 – czosnek

Czosnek to kolejny naturalny antybiotyk. Zawarta w nim allicyna ma silne właściwości bakteriobójcze. To właśnie dzięki niej czosnek pomaga zahamować rozwój choroby już w pierwszym jej stadium i nie dopuścić do dalszego jej rozwoju.

A zatem, jeśli zaczynasz czuć pierwsze objawy przeziębienia, to zjedz kanapkę z czosnkiem. Możesz zrobić sobie masełko czosnkowe, serek biały z czosnkiem czy tradycyjny grecki przysmak – tzatziki. Niektórzy polecają również picie mleka z miodem i czosnkiem, która to mikstura ma działać piorunująco i w zarodku zdusić wszelkie infekcje.

Sposób 4 – odpoczynek

Na naszej liście domowych sposobów na walkę z przeziębieniem jest również odpoczynek. To właśnie z powodu przemęczenia nasz organizm jest osłabiony i w związku z tym łatwiej poddaje się infekcjom. Jeśli więc czujesz, że zaczyna Cię coś „rozkładać”, to sięgnij po wspomniane wyżej mleko z miodem albo herbatkę z lipy, zagryź to kanapką z czosnkiem i idź spać. Nic tak bowiem nie regeneruje organizmu jak zdrowy i mocny sen. Gdy dasz sobie przyzwolenie na odpoczynek, ale nie 5-6 godzin, ale co najmniej 8-9, to rano wstaniesz mocniejszy i poczujesz, że organizm zaczął walczyć z napierającymi bakteriami.

Więcej na http://amol.pl/.

Jeden Komentarz

  • mada

    Moja mama zawsze mi przy przeziębieniu robiła ciepłe mleko z czosnkiem i miodem. Ja swoim dzieciakom też to aplikuję, do tego też syrop z czarnego bzu, a jak zaczyna męczyć je kaszel, to sięgam po syrop fosidal, który jest przeciwzapalny i nie pozwala na rozwój infekcji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *