Zdrowie i Uroda

Aktywne życie walką o zdrowie

5055b3f8c884d49e338079f7dc8f1d83Można bez większej przesady powiedzieć, że współczesność to czas narodzin powszechnego zainteresowania sportem. Owszem, już starożytni mawiali, że lud potrzebuje „igrzysk i chleba”, ale przez igrzyska rozumiano wówczas widowiska schlebiające najbardziej niskim instytutom tłumu. Warto przypomnieć, że to właśnie antycznym igrzyskom zawdzięczamy pokój olimpijski, czyli zasadę, że na czas rywalizacji sportowej zawieszamy wszystkie spory a nawet wojny. Sport współcześnie stał się wentylem bezpieczeństwa, który pozwala dać ujście emocjom targającym człowieka: co ważne, potrafi to zrobić tak, by nikogo nie krzywdzić. Emocje związane ze sportem powinny być odskocznią dla codziennych problemów i czasem, w którym zakopujemy wojenne topory, koncentrując się na zdrowej rywalizacji. Oczywiście sport to nie tylko kibicowanie. Od końca lat sześćdziesiątych XX wieku obserwujemy coraz szersze zainteresowanie sportem w świecie praktyki amatorskiej. To właśnie ostatnie dekady XX wieku pokazały, że sport może być masowy nie tylko w kibicowaniu, ale również w jego czynnym uprawianiu. W pewnym momencie okazało się, że sport stał się modny, stał się jednym z opcjonalnych stylów życia, dawał nie tylko zajęcie w wolnym czasie, ale pozwalał na poznawanie nowych ludzi, na wspólne spędzanie czasu, stał się także ważnym elementem świata konsumpcji. To właśnie sport napędza współczesny handel: jak grzyby po deszczu powstają kolejne sklepy sportowe, na szeroką skalę kwitnie handel suplementami, a chodzenie na fitness czy na siłownię stały się czymś tak oczywistym jako chodzenie do fryzjera czy kina. Ale czy za fascynacją sportem idzie rzeczywista poprawa zdrowia?

Ruch i zdrowe powietrze

Aby znane porzekadło „sport to zdrowie” miało pokrycie w rzeczywistości, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim sam ruch to nie wszystko: aby wysiłek przynosił pozytywne skutki, powinniśmy zadbać o dobrą jakość wdychanego powietrza. To jedna z podstawowych zasad, o której często zapominamy. Niedobrym rozwiązaniem jest bieganie obok tras szybkiego ruchu czy w miejscach, gdzie jest wzmożony ruch samochodowy. Biegając w takich miejscach narażamy się na wdychanie metali ciężkich, które tym bardziej wnikają w nasze płuca, że wysiłek zmusza nas do nabierania głębszych oddechów, a przyśpieszone tętno szybciej transportuje tlen i zawarte w powietrzu zanieczyszczenia po całym organizmie. Dotyczy to również ćwiczeń w domowym zaciszu: warto zastanowić się nad zakupem jakiegoś rodzaju oczyszczacza powietrza (choćby oczyszczacze Sharpa to urządzenia oferujące duże możliwości za relatywnie niewielką cenę), kiedy mamy zwyczaj trenować w domu. Dzięki temu zabezpieczymy się przed konsekwencjami wdychania niezdrowego powietrza, wyjaśnia ekspert z GoodAir, a nasze treningi będą po prostu efektywniejsze. Jeśli zapewnimy sobie zdrowe powietrze, niezbędne przy wysiłku, zadbamy tak naprawdę o absolutne podstawy zdrowego trybu życia.

Aktywność fizyczna: jak sprawić, by naprawdę była zdrowa?

Wiele osób naiwnie myśli, że jeśli kilka razy w tygodniu pobiega na bieżni w przepełnionej, klimatyzowanej siłowni to tym samym dba o swoje zdrowie. Nic bardziej mylnego. Wysiłek w takim pomieszczeniu może spowodować wiele złego: oddychając w pomieszczeniu, które nie ma naturalnego obiegu powietrza, ale za to pracuje w niej niedająca sobie rady z dużą ilością ćwiczących klimatyzacja, do tego niewłaściwie serwisowana, możemy być niemal pewni, że nie dość, że przyswajamy niedostateczną ilość tlenu, to jeszcze wdychamy różnego rodzaju grzyby i roztocza. Uprawiając aktywność fizyczną pamiętajmy, że nic nie zastąpi nam dobrej jakości powietrza.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *