Poradniki,  Psychoterapia

Alkoholizm choroba naszych czasów

herbataAlkoholizm zdefiniowany jest jako choroba polegająca na tym, iż dana osoba przestaje kontrolować ilość spożywanego przez siebie alkoholu. Uzależnienie objawia się przede wszystkim częstym sięganiem po tego rodzaju używki. Bardzo często powodem sięgania po alkohol są różnego rodzaju problemy, jak również chęć poprawienia sobie humoru.

Osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków choroby. Proces uświadamiania sobie problemu jest długi. Skutecznym sposobem walki z ową chorobą jest korzystanie z pomocy psychologów, psychiatrów, czy też psychoterapeutów. Należy pamiętać, iż po zakończonej terapii osoba uzależniona nie może mieć żadnego kontaktu z alkoholem, ponieważ bardzo łatwo jest powrócić do nałogu.

W ówczesnych czasach coraz więcej osób jest uzależnionych od alkoholu. Przerażający jest fakt, iż bardzo duża liczba dzieci od 13 roku życia ma już za sobą inicjację alkoholową. Choroba ta jest na tyle poważna, że nie leczona może powodować wiele groźnych powikłań. Można tu wymienić choroby psychiczne, marskość wątroby, zaburzenia czynności nerek i wiele innych. Częste spożywanie alkoholu sprawia, iż znacznie podnosi się ciśnienie, co może skutkować powstaniem zawału serca. Aby rozpocząć skuteczną terapię alkoholik powinien wykazać chęć zmiany dotychczasowego nawyku związanego z częstym spożywaniem alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *