Dla kobiet,  Dzieci,  Kosmetyki

Atopowe zapalenie skóry u dzieci.

babyAtopowe zapalenie skóry, dawniej nazywane wypryskiem alergicznym, świerzbiączką lub egzemą, jest zapalną chorobą skóry, przewlekłą i przebiegającą z nawrotami. Stan zapalny obejmuje zarówno naskórek, jak i znajdującą się pod nim skórę właściwą, a charakterystyczną cechą jest uporczywy świąd, sucha skóra i wypryski w specyficznych miejscach.

Można chyba powiedzieć, że jest to schorzenie dziecięce, ponieważ to właśnie dzieci zapadają na tę chorobę nawet kilkanaście razy częściej niż osoby dorosłe. Jednak przyczyny rozwoju egzemy u dzieci nie są jednoznacznie wyjaśnione. Uważa się, że atopowe zapalenie skóry to wynik uwarunkowania genetycznego, zaburzeń funkcjonowania bariery skórnej, różnych infekcji, czy nadczynności układu odpornościowego, ale to prawdopodobnie geny odgrywają tu kluczową rolę – za taką hipotezą przemawia rodzinne występowanie choroby.

Niestety, atopowe zapalenie skóry u dzieci (i dorosłych) wiąże się z ryzykiem powikłań. Dodatkowo atopia przyjmuje trzy różne formy: AZS, astmę oraz nieżyt nosa. Dodatkowym problemem są zaburzenia budowy i funkcji bariery skórnej, gdyż mniejsza ilość ceramidów w skórze powoduje nadmierną utratę wody, co skutkuje z kolei suchością cery. Komórki naskórka produkują związki wywołujące jego stan zapalny, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości naturalnych substancji przeciwbakteryjnych. U dzieci zdrowych natomiast zrogowaciałe komórki wraz z cholesterolem, ceramidami i kwasami tłuszczowymi w prawidłowy sposób tworzą naturalną barierę ochronną skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci są łatwo zauważalne. Przede wszystkim uporczywy świąd, nasilający się pod wieczór i nocą, czy nadmierna suchość skóry. Z kolei umiejscowienie wyprysków bardzo często zależy od wieku: u niemowląt i małych dzieci zmiany skórne zlokalizowane są głównie na policzkach, czole i głowie i mają postać swędzących, sączących się grudek lub pęcherzyków. Zaś od 2 roku życia do okresu dojrzewania wypryski w postaci grudek i blaszek umiejscowione są na rękach, w okolicy nadgarstków, na stopach i kostkach, a także w zgięciach łokciowych i podkolanowych.

W leczeniu AZS u dzieci stosuje się leki o działaniu ogólnym lub miejscowym, które blokują stany zapalne skóry; należy też unikać czynników wywołujących lub nasilających chorobę. Warunkiem koniecznym jest także prawidłowa pielęgnacja skóry. Ważne jest aby wybierać dermokosmetyki, np. emolienty firmy Bioderma, są specjalnie przeznaczone do ochrony skóry chorego dziecka, które zapewniają stałe i głębokie nawilżanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *