Artykuły,  Poradniki

Badania mikrobiologiczne pomocne w doborze antybiotyków

Lekarze rodzinni podczas wizyt pacjentów w swoich gabinetach najczęściej zlecają im wykonanie prostych badań krwi i moczu, zapominając o możliwości wykonania drobiazgowych badań mikrobiologicznych. Są one zalecane zwłaszcza wtedy, gdy lekarz chce zaordynować choremu kurację antybiotykową. Na czym polegają badania tego typu i jak się je wykonuje?

Etapy badań mikrobiologicznych

Pod pojęciem badania mikrobiologiczne należy rozumieć analizę pobranego od pacjenta materiału, w celu wykrycia drobnoustroju chorobotwórczego oraz oznaczenia jego wrażliwości na antybiotyki. Badania tego rodzaju przeprowadza się w kilku etapach:

  • Etap I – posiew i hodowla drobnoustrojów – większość drobnoustrojów tlenowych potrzebuje około 18-24 godziny inkubacji, ale bakterie beztlenowe, grzyby i niektóre bakterie tlenowe mogą mieć przedłużony czas inkubacji, trwający do 48-96 godzin. Dematofity inkubują się nawet kilka tygodni.
  • Etap II – izolacja i identyfikacja drobnoustrojów przy użyciu testów manualnych, półautomatycznych lub automatycznych.
  • Etap III – oznaczenie wrażliwości drobnoustroju na leki – metoda dyfuzyjno-krążkowa. Na podstawie tego oznaczenia można dobrać antybiotyk, który będzie odpowiedni dla leczenia danej infekcji. Dzięki temu lekarz nie musi przepisywać leków na oślep, ale precyzyjnie, zgodnie z oznaczeniem wrażliwości drobnoustrojów na dany rodzaj leku.

Końcowo dodatni wynik badania mikrobiologicznego jest wydawany, jeśli zostanie zakończony proces identyfikacji drobnoustrojów i oznaczona zostanie ich wrażliwość na leki. Ujemny wynik jest wydawany, jeśli nie zakończono inkubacji identyfikacją drobnoustrojów.

Gdzie i jak wykonać badanie mikrobiologiczne?

W wyspecjalizowanych centrach diagnostycznych i punktach pobrań materiałów do testów, wykonywane są badania mikrobiologiczne, m.in. w Polcargo. Badania te pozwolą na wskazanie, jaki typ drobnoustroju u pacjenta wywołuje chorobę i jak go leczyć. Precyzyjnie dobrany antybiotyk szybko rozprawi się z infekcją bakteryjną, a jeśli wyniki badań mikrobiologicznych będą ujemne, lekarz powinien zalecić inny tryb leczenia niż antybiotykoterapię. Ważne dla prawidłowości i wiarygodności badań mikrobiologicznych jest to, aby materiał przeznaczony do badania był dobrej jakości. Materiał do badania najlepiej pobrać pod kontrolą lekarza lub pielęgniarki, w punkcie pobrań. Można tego dokonać z niemalże każdego miejsca organizmu, m.in. ze zmian skórnych, z ran, z jamy nosowo-gardłowej, z moczu, z dróg rodnych, krwi żylnej i tak dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *