Zdrowie i Uroda

Bezpieczne bieganie cały rok

Close up shot of runner's shoesZ dumą możemy zauważyć, że coraz więcej naszych rodaków uprawia sporty, w tym najczęściej bieganie.

Biegają całe rodziny w parkach miejskich, lasach oraz specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Wszechobecny kult zdrowia jest bardzo dobry, jednakże bardzo wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem bez odpowiedniego przygotowania, co zazwyczaj kończy się kontuzją – niekiedy nawet konieczne jest później obuwie ortopedyczne.

Może z tym obuwiem to lekka przesada, niemniej jednak skutki kontuzji podczas biegania mogą być mało przyjemne. Ten sport niegdyś dotyczył tylko i wyłącznie sportowców, zaś obecnie jest bardzo powszechnie uprawiany przez wielu amatorów. Dzieje się tak głównie przez to, że do biegania nie potrzebujemy wiele przygotowań – teoretycznie wystarczą dobre buty i strój, a więc jest to tani sport. Co więcej, jogging można uprawiać praktycznie przez cały rok oraz w każdym miejscu. Niemniej jednak, nadal warto mieć świadomość tego, że bieganie jest również sportem niebezpiecznym, jeżeli jest ono źle wprowadzone w życie.

Czy biegać każdy może? Nie do końca jest to prawda, gdyż na jogging powinny bardzo uważać osoby z nadwagą. Bieganie bardzo obciąża stawy, zaś dodatkowe kilogramy sprawią, iż obciążenie to jest jeszcze większe. Wobec tego, z biegania powinny zrezygnować również wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek problemy właśnie ze stawami – niekoniecznie związane z nadwagą.

Wiele osób zastanawia się, jak należy prawidłowo zacząć bieganie. Eksperci zalecają, aby pierwsze treningi rozpocząć spokojnie i z rozwagą, w celu zbadania możliwości własnego organizmu. Najlepsze będą marszobiegi, czyli spokojny trucht z czasem przeradzający się w bieg. Jeżeli poczujemy, że rwie nam się oddech, to od razu przechodzimy do marszu i uspokajamy organizm. Kilka takich powtórek będzie absolutnie wystarczające na sam początek. Przydatne mogą okazać się ciśnieniomierze, jeżeli chcemy mieć pod kontrolą tętno i obserwować zachowanie organizmu. Pamiętamy, żeby każdy rodzaj sportu i wysiłku fizycznego uprawiać rozważnie oraz odpowiedzialnie – wtedy przyniesie on największe efekty oraz dużo pozytywnej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *