Dzieci,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Bicie Dziecka a Brytyjskie Prawo

klaps-dla-dziecka-stopCzasy się zmieniają, a wraz z nimi mentalność ludzka. Klaps, będący niegdyś jedną z podstawowych metod karania dziecka za przewinienie, obecnie jest piętnowany.

Uderzenie dziecka, w większości krajów w Europie może skończyć się poważnymi konsekwencjami. W Polsce wygląda to troszkę inaczej. Dlatego należy pohamować złość i dwa razy zastanowić się nad wymierzeniem dziecku „sprawiedliwości”, niż później ponosić konsekwencje egzekwowania angielskiego prawa.

Jeszcze do niedawna, w Polsce klaps był często używany i do teraz jeszcze panuje często przekonanie, że klaps powinien być używany. A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Mamy nadzieję. że ten artykuł pomoże uniknąć niespodzianek i zrozumieć zasady panujące na wyspach.

Prawo Brytyjskie w przeciwieństwie do Polskiego, nie akceptuje czegoś takiego jak wychowawczy klaps. Dba ono przede wszystkim o dobro dziecka, a ramieniem zbrojnym jest organizacja Social Care.

Jeżeli Social Care odkryje, że dziecko jest zaniedbane, to ma prawo zabrać je z domu rodzinnego. Nawet zwykłe klapsy są surowo karane przez tamtejsze prawo, a fakt że tak wielu Polakom dziecko jest odbierane, wynika z nieznajomości przepisów i faktu, że Polskie prawo dość znacząco różni się w tych kwestiach od Brytyjskiego. Dziecko ma prawo do nietykalności cielesnej, a służby brytyjskie, są na tym punkcie niezwykle wyczulone. Do tego tematu należy dołożyć również psychiczne znęcanie się nad naszymi podopiecznymi, które w niektórych przypadkach jest gorsze od fizycznego, gdyż może pozostawić ślad w życiu dziecka do końca życia.

 

przemoc-wobec-dziecka-uk

Gdy Social Care odbiera dziecko, zawsze podaje dokładne informacje na temat tego, jakie przyczyny doprowadziły do takiej decyzji oraz co mogą zrobić rodzice, żeby się od niej odwołać. Według teorii Social Care robi wszystko, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, jednak zapomina się o tym, że odebranie z domu rodzinnego często bywa traumą. Jak można tu zauważyć, w łatwy można wyrządzić naszym pociechom podwójną krzywdę, wymierzając im karę oraz być zmuszonym do ich oddania do rodziny zastępczej w najgorszym scenariuszu.

Dlatego Social Care przede wszystkim stara się sprawdzić rodzinę pod każdym względem. Od środowiska, przez relacje aż do faktu, co mówi i czuje dziecko. Wszystko jest brane pod uwagę, a decyzja o odebraniu dziecka, musi być poprzedzona szeregiem zaniedbań. Social Care ma pomagać rodzicom, nie karać ich za najmniejsze przewinienie.

Tutaj właśnie pojawia się największy problem związany z biciem dzieci i odbieraniem ich przez Social Care. Polacy powszechnie uważają, że za każde najmniejsze przewinienie, takie jak na przykład klaps, można stracić dziecko. Żeby do tego doszło, trzeba mieć naprawdę sporo zaniedbań na koncie. Mimo wszystko jednak, lepiej unikać bicia dziecka gdyż przekroczenie bariery „wychowania” a „znęcania” jest niezmiernie łatwe do przeoczenia.

Źródło: Wypadek w UK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *