Poradniki,  Wiadomości medyczne,  Zdrowie i Uroda

Ból gardła od częstego mówienia – jak sobie z nim radzić?

gardlo-2Niektóre rodzaje aktywności społecznej lub zawodowej z definicji wiążą się z częstym używaniem głosu. Zawodów, które tego wymagają jest znacznie więcej, niż by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Nauczyciele, dziennikarze, ale też handlowcy, czy konsultanci telefoniczni. Wszyscy oni są narażeni na nadwyrężenie strun głosowych i towarzyszący temu ból gardła. Czy mogą sobie jakoś pomóc?

Pamiętaj o ćwiczeniach

Czy o kondycję swojego głosu można dbać w podobny sposób, jak o ogólną sprawność fizyczną? Okazuje się, że tak! Regularne i – co równie istotne – starannie przeprowadzone ćwiczenia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko późniejszych bólów w gardle. W dużym uproszczeniu można się w tej mierze skupić na dwóch ważnych aspektach.

Pierwszy z nich to pilnowanie, by pracowały różne struny głosowe. Brzmi abstrakcyjnie? Tymczasem sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłaby się wydawać. Chodzi bowiem o używanie zróżnicowanych modulacji głosu. Dzięki temu nie będziemy stale wysilać tych samych strun, pozwalając im co jakiś czas odpocząć.

Drugi aspekt wymaga już pewnej wprawy chodzi bowiem o ćwiczenia typowo emisyjne, związane między innymi z bardziej świadomym używaniem przepony. Regularnie powtarzane sprawiają, że mniej obciążamy strony głosowe, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo ich uszkodzenia.

Uwaga szyję

Rzadko się o tym myśli, ale nadwyrężanie mięśni i kręgów szyjnych również może mieć wpływ na późniejsze problemy z głosem. Częste przekrzywianie szyi w trakcie mówienia w dłuższej perspektywie czasowej może mieć złe skutki.

Nie każdy posiłek sprzyja gardłu

W przypadku zapalenia gardła spowodowanego chorobą ciepłe posiłki bywają całkiem przydatne. Inaczej sprawa wygląda przy bólach gardła wywołanych jego nadmiernym użytkowaniem – wtedy lepiej unikać potraw zbyt gorących.

Nawilżaj gardło

Co jednak gdy problem już się pojawił, głos jest przemęczony, a gardło wyraźnie boli w trakcie mówienia? Najlepiej dać mu odpocząć, choć to rzecz jasna nie zawsze jest możliwe. Ponieważ jednak problem często jest powiązany z wysuszeniem gardła, warto zadbać o jego regularne nawilżanie.

Prostym i efektywnym rozwiązaniem może być popijanie w ciągu dnia wody mineralnej (i to najlepiej niegazowanej). Doskonałym pomysłem będzie też sięgnięcie po rumianek lub szałwię. Ich działanie przeciwzapalne może okazać się bardzo korzystne dla przemęczonych strun głosowych. Jednocześnie charakterystyczne dla nich właściwości antyseptyczne przydadzą się w przypadkach, gdy nadwyrężenie gardła pokryje się z infekcją (co zdarza się w sezonie jesienno-zimowym i zazwyczaj daje w kość).

Warto w tym kontekście zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza (w czym oprócz mechanicznego nawilżacza może pomóc obecność roślin doniczkowych – oczywiście pod warunkiem, że będą regularnie podlewane).

Co jednak jeśli wszystkie powyższe środki okażą się niewystarczające i przemęczony głos i tak doprowadzi do nieustępliwego, uporczywego bólu gardła? W takiej sytuacji można sięgnąć po suplementy mające za zadanie łagodzenie podrażnień gardła. Natomiast w naprawdę poważnych sprawach warto skonsultować się z laryngologiem, który zapewne doradzi co można zrobić.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *