Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Ból gardła? Walcz z nim skutecznie!

Ból gardła może przytrafić się każdemu i choć najczęściej dokucza jesienią, zimą i wczesną wiosną, również latem potrafi dać się we znaki. Mimo to rzadko zwiastuje poważną dolegliwość, na ogół świadczy o łagodnej infekcji, która – przy niewielkim wsparciu – niebawem ustąpi. Jednak przypadłość bywa wyjątkowo nieprzyjemna, często utrudnia przełykanie, wiąże się z chrypką. Jak skutecznie walczyć z bólem gardła?

Gdy drobnoustroje atakują…

Najczęściej za ból gardła odpowiadają wirusy, rzadziej dolegliwość wywołują bakterie. Drobnoustroje chorobotwórcze atakują, gdy Twój system immunologiczny jest osłabiony, masz za sobą stresujący okres, czujesz się zmęczony, przepracowywany. Czasem wystarczy, że zapomnisz ubrać szalika w chłodny, dżdżysty dzień lub wsiądziesz do windy z chorą sąsiadką. Kiedy w gardle rozwija się stan zapalny, pojawia się przykre drapanie, pieczenie i ból.

Jeśli infekcja nie ma ciężkiego przebiegu, spróbuj pozbyć się drobnoustrojów przy pomocy domowych sposobów i leków, które kupisz w aptece bez recepty. Od czego zacząć? Ból gardła wiąże się z podrażnioną śluzówką gardła, której nie służy suche powietrze. Dlatego włącz w mieszkaniu specjalny nawilżacz albo rozwieś na grzejnikach mokre ręczniki. Nie zapomnij często wietrzyć pomieszczeń.

Napary ziołowe i odpoczynek w łóżku

Kiedy boli Cię gardło, przyjmuj dużo płynów – w ten sposób również zapobiegniesz przesuszeniu błon śluzowych. Możesz sięgać po herbatę z miodem i cytryną, zioła (np. napary z lipy). Jeśli czujesz, że to początek infekcji, pozwól sobie na odpoczynek. Zostań dzień-dwa w domu – z książką w łóżku. Zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu, nie jedz ostrych dań, unikaj gorących napojów.

Dolegliwość uśmierzysz, stosując ziołowe płukanki gardła – przygotuj sobie napary z szałwii, tymianku czy rumianku. Łyżkę suszonych ziół zalej szklanką wrzącej wody i zostaw na kwadrans pod przykryciem. Gdy napar przestygnie, kilka razy dziennie płucz nim gardło. Pomogą też inhalacje z soli kuchennej i ziół.

Wsparcie z apteki

Poproś kogoś bliskiego, by kupił Ci w aptece leki na ból gardła dostępne bez recepty. Przydadzą Ci się skuteczne tabletki do ssania, które złagodzą przykrą dolegliwość i ograniczą stan zapalny w gardle i jamie ustnej. Wybierz sprawdzony lek z benzydaminą w składzie, o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, antyseptycznych i miejscowo znieczulających. Możesz podać go również cierpiącym maluchom, które skończyły 6 lat.

Ulgę przynoszą preparaty z wyciągiem z ziół (np. z szałwią, prawoślazem) oraz spraye i płukanki z substancjami działającymi przeciwzapalnie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne pomogą pozbyć się objawów przeziębienia i obniżą ewentualną gorączkę. Przyrządzaj sobie płukanki z soli emskiej.

Jeśli po kilku dniach nie będziesz czuł zdecydowanej poprawy, zarejestruj się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i zaleci stosowne leczenie. Jeżeli infekcję wywołały bakterie, być może specjalista zaordynuje antybiotykoterapię.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc


Współpraca: www.izielnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *