Poradniki

Ból kręgosłupa – czy konieczna jest wizyta u lekarza?

doctor-563428_640Bóle w okolicach kręgosłupa, ze względu na przyczyny ich powstawania, które są związane z prowadzeniem siedzącego trybu życia, częstym schylaniem się oraz z utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, często są nazywane epidemią Zachodu. Odczuwanie dolegliwości bólowych karku czy pleców jest niezwykle uciążliwe i ma duży wpływ na zdolność do realizowania powierzonych nam obowiązków w pracy, a nawet na wykonywanie zwykłych codziennych czynności. Czy jednak, jeśli zaczniemy odczuwać ból, koniecznie musimy się z nim udać do lekarza?

Przyczyny powstawania bólu w okolicach kręgosłupa

Wspomniane wcześniej najczęstsze przyczyny powstawania bólu karku czy pleców są przyczynami o podłożu mechanicznym i mają związek z częstym przyjmowaniem nienaturalnej postawy kręgosłupa, która prowadzi do jego przeciążeń oraz utraty naturalnej elastyczności. Według badań, dolegliwości bólowe okolic kręgosłupa o podłożu mechanicznym dotyczą co najmniej 97 proc. wszystkich przypadków. Oznacza to, że ból karku czy pleców, odczuwany z innych przyczyn, np. na skutek przebiegu ciężkich chorób ogólnoustrojowych, jak np. nowotwory, gruźlica czy różnego typu zapalenia ropne, dotyczy jedynie od 2 do 3 proc. wszystkich przypadków.

Przyczyny powstawania dolegliwości bólowych są istotne dla precyzyjnego określenia sposobów ich leczenia. Jako że zdecydowana większość tego typu bólów powstaje na skutek przeciążeń mechanicznych, taki sam powinien być także sposób ich zwalczania.

Metoda McKenziego

O najczęstszych przyczynach powstawania bólów w okolicach kręgosłupa i metodach ich zwalczania wiemy dzięki pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. To właśnie on, na podstawie wieloletniej pracy z pacjentami, doszedł do wniosku, że przyczyny powstawania bólów karku i pleców bardzo rzadko są związane z jakimiś poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Zdecydowanie częściej pacjenci odczuwają ból w wyniku przeciążeń, na jakie narażają swoje kręgosłupy poprzez wykonywanie codziennych czynności, złe dopasowanie oparcia fotela czy przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. To odkrycie było początkiem opracowania metody przeciwdziałania bólom, która jest dziś znana jako metoda McKenziego.

Podstawą tej metody jest diagnostyka, na którą składa się dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie przedmiotowe. Terapeuta, posiadający certyfikat Instytutu McKenziego, na podstawie badania jest w stanie dokładnie określić źródło powstania bólu oraz zakwalifikować go do odpowiedniej jednostki chorobowej. Interwencja ze strony lekarza jest konieczna tylko w przypadkach, gdy terapeuta nie jest w stanie samodzielnie zdiagnozować źródła bólu i ma on inne przyczyny niż podłoże mechaniczne.

Siła nawyku i regularne wykonywanie ćwiczenia

Leczenie bólu okolic kręgosłupa z zastosowaniem metody McKenziego polega na edukacji pacjentów. Osoba cierpiąca z powodu bólu jest edukowana w celu nabycia nawyków dotyczących przyjmowania prawidłowej postawy ciała oraz otrzymuje do samodzielnego wykonywania w domu indywidualnie dobrane ćwiczenie. Konsekwencja i regularność w stosowaniu się do wytycznych terapeuty powoduje cofnięcie zmian w obrębie kręgosłupa oraz zaprzestanie odczuwania bólu.

Więcej informacji na temat tej metody można znaleźć na stronie jedynego polskiego Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl/.

Jeden Komentarz

  • ubg

    Mnie kręgosłup boli po większym wysiłku fizycznym zazwyczaj jak dużo się schylam. Pomógł mi sport dokładnie pływanie. Mięśnie kręgosłupa się wzmocniły i ból ustał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *