Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Ból zęba. 3 najczęstsze przyczyny

smileZąb zbudowany jest z tkanki twardej nieunerwionej oraz zębiny i miazgi, w których zlokalizowane są zakończenia nerwowe. Dlatego też pod wpływem działania bodźców termicznych, fizycznych bądź chemicznych może pojawić się reakcja w postaci bólu o różnym natężeniu. Jakie więc mogą być przyczyny bólu zęba?

Ból zęba zazwyczaj pojawia się nagle i czasami jest trudny do zlokalizowania. Pacjenci zgłaszający się do stomatologa często nie potrafią ocenić, który ząb tak naprawdę ich boli. Mają odczucie, iż ból obejmuje kilka zębów, a nawet całą szczękę – dodatkowo może pojawić się opuchlizna.

Przyczyn tak gwałtownej reakcji zębów na bodźce może być wiele, jednak najczęściej ból jest spowodowany:

  • próchnicą – uszkodzeniem tkanek zęba, głównie miazgi,
  • nadwrażliwością na bodźce termiczne i słodkie,
  • leczeniem inwazyjnym.

Bez względu na przyczynę zawsze, gdy pojawi się ból zęba, należy zgłosić się do stomatologa, który określi przyczynę i zaleci ewentualne leczenie. Niestety większość pacjentów odczuwających dyskomfort podejmuje samodzielną próbę uśmierzenia bólu, sięgając po odpowiednie środki lub stosując domowe sposoby. Do stomatologa zgłaszają się w ostateczności, kiedy ból staje się intensywny, a ząb wymaga już poważnego leczenia.

Próchnica

Najczęściej ból zęba spowodowany jest próchnicą. W początkowym etapie uszkodzeniu ulega twarda tkanka zęba, która nie jest unerwiona. Próchnica, która nie jest leczona, w końcu atakuje również warstwę miękką, już unerwioną. Wówczas pojawia się reakcja w postaci bólu, która jest tym silniejsza, im większe następuje uszkodzenie zęba. Im szybciej w takim przypadku pacjent zgłosi się do dentysty, tym większe są szanse na uratowanie żywego zęba. Jeśli jednak próchnica wniknęła już do miazgi, konieczne może być leczenie kanałowe.

Nadwrażliwość

Wśród częstych przyczyn bólów zębów jest również tzw. nadwrażliwość, czyli gwałtowana i szybko zanikająca reakcja na bodźce termiczne (ciepło, zimno) oraz słodkie. Nadwrażliwość pojawia się, gdy:

  • twarda warstwa szkliwa przestaje prawidłowo ochraniać zębinę,
  • następuje odsłonięcie szyjki zębowej przez dziąsło.

Leczenie nadwrażliwości jest koniecznością, ponieważ nieleczona może ona prowadzić do poważniejszych schorzeń. Leczenie polega przede wszystkim na prawidłowej higienie jamy ustanej, przede wszystkim zmianie nawyków i dotychczas stosowanych past oraz rodzaju szczoteczki.

W przypadku poważnego uszkodzenia szkliwa lub dziąseł miejsca narażone mogą być dodatkowo pokryte przez stomatologa specjalnym preparatem z fluorem i wapniem.

Po leczeniu

Zdarza się, że pacjenci odczuwają ból zęba po przeprowadzonym leczeniu inwazyjnym – borowaniu i założeniu plomby w miejscu powstałego ubytku. Taki dyskomfort powoduje zazwyczaj niepokój, czy aby z leczonym zębem na pewno jest wszystko w porządku. Jednak tego typu dolegliwości nie są niczym niepokojącym, pod warunkiem, że nie są zbyt intensywne i że znikną po kilku dniach – przy czym w niektórych przypadkach mogą się utrzymywać nawet dwa tygodnie. Podrażnienie nerwu wynika bowiem z zastosowanych podczas leczenia preparatów, w związku z czym powstała w ten sposób nadwrażliwość po zabiegowa po prostu mija po jakimś czasie.

Jeśli jednak ból nie ustąpi, wówczas koniecznie trzeba ponownie skonsultować się ze stomatologiem. Może się bowiem okazać, że doszło do zapalenia miazgi zębowej, czego konsekwencją jest leczenie kanałowe.

Źródło informacji: http://odent.pl/

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *