Artykuły,  Dla kobiet,  Poradniki

Bóle menstruacyjne? Zobacz, jak skutecznie z nimi walczyć

Bóle menstruacyjneBóle menstruacyjne są prawdziwą zmorą każdej kobiety. U jednych pań mogą trwać bardzo krótko, u drugich – nawet kilka dni. Różne jest także nasilenie dolegliwości. Chociaż bóle menstruacyjne są jak najbardziej naturalne, nie oznacza to, że nie można spróbować zminimalizować ich negatywnego wpływu na nasze funkcjonowanie. Jak zatem skutecznie walczyć z kobiecymi dolegliwościami?

 

Przyczyny bólu menstruacyjnego

 

Ból menstruacyjny jest związany z normalnym procesem, który zachodzi w organizmie każdej kobiety. Dochodzi wtedy do złuszczania się nabłonka macicy. Podczas tego procesu macica kurczy się, co z kolei wyzwala mediatory bólowe. Ból menstruacyjny pojawia się najczęściej na dwa dni przez rozpoczęciem miesiączki; najbardziej dokuczliwy jest zazwyczaj w pierwszym dniu pojawienia się menstruacji. U większości kobiet słabnie w ciągu kolejnych dwóch dni, jednak należy pamiętać, że nie jest to żadna reguła – w przypadku niektórych pań może trwać jeszcze kilka dni, choć również powinien tracić na sile.

 

Miesiączkowanie pierwotne i wtórne

 

Miesiączkowanie można podzielić na dwa rodzaje – pierwotne i wtórne. W pierwszym przypadku mowa o menstruacji, która ma podłoże hormonalne; bóle miesiączkowe występują zazwyczaj po 2-3 latach od pierwszego krwawienia i po utrwaleniu się cyklu. Miesiączki pierwotne charakteryzują się najbardziej dokuczliwymi bólami menstruacyjnymi – narażone są na nie młode kobiety i nastolatki. Ból wzmaga się zresztą w sytuacjach stresujących, co tłumaczy, czemu młode, aktywne, robiące karierę kobiety są w większym stopniu narażone na przykre dolegliwości. Bolesne miesiączkowanie wtórne, czyli o podłożu organicznym, jest znacznie groźniejsze – może być wywołane nieprawidłowościami występującymi w obrębie macicy. Najczęściej przyczyną jest stan zapalny, ale mogą być to także endometrioza czy niektóre anomalie rozwojowe.

 

Jak skutecznie walczyć z bólem menstruacyjnym?

 

Leczenie bólu menstruacyjnego może być jedynie objawowe (jeśli mowa o bólu o podłożu hormonalnym). Najskuteczniejszym sposobem w przypadku większości kobiet jest sięgnięcie po tabletkę rozkurczową – jej zażycie spowoduje mniejszą kurczliwość macicy, a w rezultacie rozluźnienie się mięśni i ustąpienie pierwotnej przyczyny bólu. Istnieje także wiele naturalnych sposobów, dzięki którym można złagodzić bóle menstruacyjne – do takich należy chociażby gorący okład, który należy położyć na podbrzuszu (choć należy zaznaczyć, że u niektórych kobiet skuteczniejsze będą schłodzone okłady). Pomóc mogą także wyciągi ziołowe, m.in. z korzenia kozłka; w aptekach można zaopatrzyć się też w gotową mieszankę ziołową składającą się z dziurawca, rumianku, melisy czy szyszek chmielu. Podczas menstruacji należy unikać kawy, coli, słonych przekąsek i ciężkostrawnych potraw – mogą spotęgować ból.

 

Bóle menstruacyjne są naturalnym objawem procesów zachodzących w organizmie kobiety. Nie oznacza to jednak, że nie można ich złagodzić; skuteczna może okazać się zwykła tabletka rozkurczowa, pomocne będą także okłady czy ziołowe mieszanki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *