Dzieci

By maluch rósł zdrowo: jak magnez wspiera nasze dzieci?

17_By maluch rósł zdrowoPrawidłowy rozwój dziecka to jedno z tych zagadnień, któremu troskliwi rodzice poświęcają wiele uwagi. Na to, czy maluszek będzie zdrowo rósł, wpływa wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa dieta pełna witamin i minerałów. Nie może w niej zabraknąć tych produktów, w których pojawia się magnez. Dlaczego?

 

Jaką rolę pełni magnez w procesie rozwoju naszych pociech?

Magnez dla dzieci jest bardzo ważnym składnikiem. Minerał ten bierze udział w wielu skomplikowanych procesach, w wyniku których organizm malucha jest w stanie lepiej wchłaniać inne składniki odżywcze. Rola magnezu nie ogranicza się jednak do tego. Minerał ten sam w sobie ma ogromny wpływ na rozwój małego człowieka. Dlaczego? Bo jest cennym wsparciem i dla zębów, i dla kości, które w pierwszych latach życia rosną przecież wyjątkowo szybko. Magnez jest też niezbędny do prawidłowej pracy mięśni, dzięki której dziecko nie ma problemów z koordynacją ruchową. A że serce również jest ważnym mięśniem, dieta pełna magnezu wspiera też narząd w jego codziennej pracy.

Magnez ma też wpływ na układ nerwowy dziecka, wspiera jednocześnie jego rozwój umysłowy. Te maluchy, którym codzienna dieta nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości magnezu, często są nadpobudliwe i mają spore problemy z koncentracją. Minerał ten odpowiada też za proces zapamiętywania, dlatego też jest bardzo ważnym składnikiem diety dla dzieci. One przecież uczą się każdego dnia.

 

Jak przekonać malucha do zdrowej diety?

Przekonanie dziecka do tego, że warto sięgać po zdrowe produkty spożywcze, bywa zadaniem dość trudnym. Na szczęście magnez znajduje się i w takich przysmakach, do jedzenia których dzieci specjalnie zachęcać nie trzeba. Pamiętajmy, że do najlepszych źródeł magnezu zaliczają się takie produkty jak kakao lub czekolada. Wprawdzie wartość odżywczą mają tylko gorzkie odmiany tych łakoci, jednak przy odrobinie sprytu każda mama wyczaruje z nich wspaniały deser. Magnez obecny jest też w orzechach laskowych oraz w pistacjach. Taką przekąską nasze pociechy z pewnością nie pogardzą. Przysmakiem, który wśród dzieci cieszy się sporym powodzeniem, jest banan. I ten owoc może dostarczyć sporych ilości magnezu, zatem z pewnością stanie się cennym składnikiem dziecięcego menu. W ostateczności można zastosować mały podstęp. Pamiętajmy, że dobrym źródłem magnezu są też otręby i zarodki pszenne, które można „ukryć” w pysznych sałatkach, deserach oraz w tradycyjnych daniach obiadowych.

 

To, czym karmimy pociechy w pierwszych latach ich życia, ma ogromny wpływ na ich przyszłość. Dobrze zaplanowana dieta to prawidłowy rozwój dziecka, a tym samym zdrowy start w dorosłe życie. Pamiętajmy o tym przy planowaniu kolejnych posiłków i postarajmy się, by nasz maluch nie musiał cierpieć z powodu niedoboru magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *