Zdrowie i Uroda

Cała prawda o piciu wody – jaką wodę warto pić?

bottle-2032980_960_720Picie wody jest niezbędne, aby zachować zdrowie i pełnie sił. Jednak jakość i rodzaj spożywanej wody również ma bardzo duże znaczenie. Dlatego poznaj najważniejsze zasady, na które musisz zwrócić uwagę, aby pić zdrową i wartościową wodę.

Woda smakowa to nie woda

Nadal nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że woda o smaku truskawkowym, cytrynowym, czy choćby jabłkowym nie jest w rzeczywistości wodą. Wtedy zazwyczaj pada pytanie — skoro to nie woda, to co? Otóż to nic innego, jak napój, który został stworzony jedynie na bazie wody. Różnica jest nie tylko w nazewnictwie, ale też w zawartości samej wody.

Wody smakowe zawierają w sobie:

 • cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy,
 • kwas cytrynowy,
 • benzoesan sodu,
 • sok truskawkowy z zagęszczonego soku (0,1%),
 • kwas foliowy, witaminy B6 oraz B12.

W praktyce oznacza to, że gdyby w butelce smakowej wody znalazł się barwnik, to w niczym ta woda nie różniłaby się od oranżady, czy innego napoju gazowanego. Co oznacza, że picie dużej ilości wody tego typu nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a wręcz mu szkodzi.

Woda gazowana czy niegazowana?

Wiele osób zdecydowanie bardziej woli pić wodę gazowaną, a nie niegazowaną. Różnica między nimi niestety jest znacząca i to zazwyczaj na niekorzyść wody gazowanej. Dlatego przede wszystkim przy problemach gastrycznych, koniecznie zrezygnuj z picia tego rodzaju wody.

Wady wody gazowanej

 • możliwość wystąpienia dyskomfortu, czy wzdęcia, jeśli posiadasz problemy gastryczne,
 • zbyt szybkie picie wody gazowanej niekorzystnie wpływa na żołądek,
 • wypicie wody gazowanej może wywołać uczucie odbijania.

Zalety wody gazowanej

 • wywołuje odczucie najedzenia się,
 • w moczu wydalane są również toksyny,
 • dla wielu osób jest smaczniejsza.

Czy można pić wodę z kranu?

Dawniej picie wody z kranu było powszechnym zjawiskiem. Jednak z czasem okazało się, że woda z kranu może być bardzo zanieczyszczona, przez co niekorzystnie oddziałuje na nasz organizm i w ogóle na zdrowie. Jedynym sposobem na to, aby popularna kranówka była dla nas nie szkodliwa, trzeba zainwestować w specjalne filtry i zamontować je w kranie.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gdy wzbogacimy taką filtrowaną wodę specjalnymi odżywkami, w których składzie znajdują się składniki mineralne, to możemy uzyskać dokładnie taki sam efekt co w przypadku butelkowanej wody niegazowanej.

Wspomniane powyżej odżywki dostępne są przede wszystkim w sklepach dla sportowców.

Jaką wodę warto kupować?

Konieczne jest to, aby zwrócić uwagę na skład i źródło wody. Obecnie istnieją wysokiej jakości wody źródlane jak np. woda dostarczana przez http://wodaaquavita.pl/ z terenów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Dzięki pewnej marce otrzymujemy wodę dokładnie taką, jaką warto pić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *