Poradniki,  Wiadomości medyczne

Chcesz mieć równe zęby? Postaw na aparat ortodontyczny

Closeup Braces on Teeth with Elastics. Orthodontic Treatment. Front View Dental Brackes.Odpowiednio dobrany i starannie wykonany aparat ortodontyczny jest gwarancją prawidłowego zgryzu. Jednak proste zęby to nie tylko kwestia estetyki. Jakie jeszcze korzyści daje noszenie aparatu ortodontycznego? Czy każdy może go nosić? Z jakimi rodzajami aparatów możemy się spotkać najczęściej?

Zdrowa moda na aparat ortodontyczny

Kiedyś aparaty na zęby oznaczały przykrą konieczność i nierzadko były przyczyną niewybrednych żartów. Dzisiaj sytuacja ta diametralnie się zmieniła i… nastała swego rodzaju moda na noszenie aparatów. Chętnie sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Jakie korzyści ma pacjent z noszenia aparatu?

Leczenie ortodontyczne związane z noszeniem aparatu służy zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Ma też niemały wpływ na poprawę dobrego samopoczucia pacjentów. Dzięki skorygowaniu wad zgryzu twarz zyskuje na wyglądzie, gdyż jej owal oraz profil odzyskują właściwe proporcje. Estetycznie wyglądający uśmiech objawiający się prostym uzębieniem to również sposób na zniwelowanie niektórych wad wymowy. Poza tym właściwy zgryz ułatwia dokładne rozgryzanie i przeżuwanie posiłków, co z kolei ma ogromny wpływ na prawidłową pracę układu pokarmowego.

Prawidłowy zgryz jest dużo łatwiejszy w pielęgnacji, co pomaga skutecznie chronić się przed chorobami zębów i dziąseł. Aparaty ortodontyczne wpływają też pozytywnie na samopoczucie pacjenta i podniesienie komfortu jego życia.

Aparat ortodontyczny – jaki wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych aparatów ortodontycznych, które można podzielić na dwa rodzaje: stałe oraz ruchome. O tym, jaki rodzaj powinien zostać zastosowany w przypadku konkretnego pacjenta, decyduje ortodonta. Dobór aparatu zależy ściśle od kilku czynników:

  • wieku pacjenta,
  • rodzaju zdiagnozowanej wady,
  • higieny i stanu jamy ustnej.

W warszawskim gabinecie DentalMed precyzyjnie dobierane są aparaty ortodontyczne uwzględniające nie tylko wady zgryzu pacjentów, ale także preferencje klientów co do estetycznego wyglądu  aparatu korygującego. Umożliwia to szeroka oferta aparatów ortodontycznych, w ramach której znajdują się  zarówno aparaty ruchome, jak i stałe.

W warszawskim gabinecie DentalMed aparaty ortodontyczne dobierane są w zależności od rodzaju i natężenia wady, uwzględniają także preferencje klientów co do estetycznego  wyglądu  aparatu korygującego. Umożliwia to szeroka oferta aparatów, uwzględniająca zarówno typy ruchome, jak i stałe.

Aparaty ruchome – dla dzieci i dorosłych

Aparaty ortodontyczne ruchome mogą być swobodnie zdejmowane i zakładane w dowolnym momencie. Nosi się je przez kilku do kilkunastu godzin dziennie – zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj znajdują swoje zastosowanie w przypadku leczenia ortodontycznego u dzieci oraz młodzieży w wieku od 4 do 12 lat. Tego typu aparaty wyróżnia możliwość indywidualnego zaprojektowania – głównie pod kątem kolorystyki akrylowej płyty, przez co jest on noszony przez małego pacjenta z ogromną przyjemnością. Stanowi też swoisty powód do dumy.

Jest też inny rodzaj aparatów ruchomych to aparaty typu Clear Aligner, które składają się z odpowiednio dopasowanych przezroczystych nakładek. Stosuje się je przeważnie u pacjentów dorosłych. Ich główną zaletą jest niewielka widoczność. Pacjenci chwalą je także za komfort noszenia oraz łatwość zakładania i zdejmowania. Aparaty te cenione są również ze względu na komfort użytkowania. Wykonywane są ze specjalnego materiału, bezpiecznego także dla alergików.

Aparaty stałe – skuteczne leczenie

Po zdiagnozowaniu wady zgryzu ortodonta może zdecydować o konieczności zastosowania aparatu stałego – dotyczy to głównie osób dorosłych i młodzieży. Mocuje się go do zębów przy pomocy specjalnego kleju na cały okres leczenia, który trwa średnio od 18 do 30 miesięcy. W trakcie leczenia wymagane są regularne wizyty w celu kontroli postępów. Ortodonta dokonuje wówczas koniecznych regulacji.

Aparaty stałe dzielą się na tradycyjne i samoligaturujace, każdy z nich może mieć zamki metalowe lub estetyczne (mało widoczne w kolorze zęba lub przezroczyste). Aparaty stałe tradycyjne składają się z zamków, ligatur i łuków. W zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych pacjenci mogą wybierać między różnymi typami zamków. Do najtańszych należą zamki metalowe (ze stopów różnych metali). Tego typu zamki sporządzane są w specjalistycznych laboratoriach na podstawie wcześniej pobranego od pacjenta wycisku. Do ich wytworzenia używa się złota z dodatkiem irydu. Pośrednie typy to aparaty estetyczne, czyli posiadające zamki w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy zębów. Są one wykonywane z ceramiki, porcelany czy monokrystalicznego szafiru. Jeśli pacjentowi zależy na maksymalnym skróceniu czasu leczenia, wówczas ortodonta może zaproponować aparat samoligaturujący, dostępny w dwóch wersjach: metalowej i estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *