Artykuły,  Poradniki

Choroba refluksowa – co to jest?

Refluks to w najprostszym tłumaczeniu zjawisko powracania lub cofania się części treści pokarmowej, znajdującej się w żołądku do przełyku. Gdyby cofała się wyłącznie treść żołądkowa nie byłby to tak duży problem. Niestety wraz z nią do przełyku przesuwa się kwas solny oraz różnorodne enzymy trawienne, które powodują nieprzyjemne podrażnienie, a nawet uszkodzenie ścian przełyku.

U niektórych ludzi ma on charakter zasadowy. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy wraz ze spożytym posiłkiem, który zaczął ulegać procesowi trawienia do przełyku powraca także znacząca ilość soku z dwunastnicy oraz żółć. W terminologii medycznej występuje, jako choroba refluksowa przełyku lub także, jako choroba żołądkowo-przełykowa). Schorzenie to należy do najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Przede wszystkim może wywoływać nieprzyjemne sytuacje i znacząco obniżać komfort życia chorych oraz liczne powikłania. Refluks często prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej, która wyściela wnętrze przełyku.

Przyczyny choroby refluksowej

Zarzucanie treści z żołądka do przełyku naturalne jest dla każdego człowieka. W przypadku, gdy sytuacja ma charakter sporadyczny nie wywołuje żadnych konsekwencji w postaci zniszczenia błony śluzowej żołądka. Dopiero sytuacja, w której cofanie się treści żołądkowej zdarza się nazbyt często lub też ma charakter patologiczny może spowodować chorobę. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Najczęściej powodem występowania choroby jest nieodpowiednie funkcjonowanie okrężnego mięśnia, który tworzy tzw. dolny zwieracz przełyku. Jest on swoistego rodzaju naturalną granicą pomiędzy przełykiem, a żołądkiem i ma być zabezpieczeniem przed przemieszczaniem się treści żołądkowej do przełyku. Niestety często dochodzi do nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i podczas swojej pracy wytwarza zbyt niskie ciśnienie podczas skurczu lub zbyt dużej częstotliwości rozkurczu, co z kolei powoduje zbyt intensywne i częste zarzucanie treści żołądkowej.

Objawy refluksu

Osoby, które cierpią z powodu tej choroby najczęściej uskarżają się na częstą i intensywną zgagę, nieprzyjemne uczucie pieczenia lub palenia, czasem nawet ból, w klatce piersiowej. Występuje także ciągłe wrażenie cofającego się z żołądka pokarmu. U niektórych silne pieczenie wywołuje także napady kaszlu. Może także dojść zapalenia ucha środkowego oraz zmian zatokowych. Zdarza się także, że chorzy cierpią równolegle na zapalenie bądź zwężenie przełyku.

Diagnoza

Na początku przeprowadzane jest badanie RTG przełyku z kontrastem, a następnie endoskopia przewodu pokarmowego.

Leczenie choroby refluksowej

Zanim zdecydujemy się na terapię farmakologiczną, warto spróbować bardziej delikatnych metod. Na początek trzeba znacząco zmodyfikować dotychczasowy tryb życia, a szczególnie nawyki dietetyczne. Najważniejsze jest, aby spożywane posiłki były mniejsze niż te spożywane do tej pory, ale były częstsze. Pamiętać trzeba o tym, żeby nie jeść zbyt późno (ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej 3 godziny przed snem). Oprócz tego należy ograniczyć do minimum lub całkowicie wyłączyć z diety tłustego jedzenia, ostrych przypraw, napojów słodzonych i gazowanych, owoców cytrusowych oraz czekolady. Rozsądne jest także zrezygnowanie z używek takich, jak papierosy, alkohol a nawet kawa. Gdy zawiedzie dieta, warto udać się do lekarza i rozpocząć terapie farmakologiczną, a gdy i ta zawiedzie pozostaje metoda operacyjna tzw. fundoplikacja Nissena.

Artykuł o chorobie refluksowej
Artykuł został przygotowany przez redaktorów portalu chorobarefluksowa.net. Choroba refluksowa – wszystko, co trzeba wiedzieć na temat refluksu.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *