Poradniki,  Psychoterapia,  Wiadomości medyczne

Choroba zwana alkoholizmem

Drunk young man resting head on bar counterChoć wciąż nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, alkoholizm jest chorobą, która staje się ogromnym problemem na całym świecie. Tak naprawdę, dosłownie każdy może na nią zachorować, ale osoby uzależnione często przez bardzo długi czas nie mają pojęcia, że powinny się leczyć. Alkoholicy to nierzadko osoby, które widujemy na co dzień i wcale nie widać po nich z czym się zmagają. Kiedy jednak na jaw w końcu wyjdzie prawda o nałogu członka naszej rodziny, warto dowiedzieć się jak z nim postępować, aby pomóc mu wyjść z nałogu. Cały ten proces jest niezwykle trudny, zarówno dla samego alkoholika jak i dla jego bliskich, dlatego musimy wiedzieć jakich błędów trzeba unikać, by leczenie było skuteczne. Pierwsze co możemy zrobić to przede wszystkim okazanie alkoholikowi zrozumienia

Wspólnie musimy uświadomić sobie, że alkoholizm to poważna choroba, z którą trzeba walczyć poprzez odpowiednie leczenie. Pod żadnym pozorem nie możemy natomiast oceniać osoby uzależnionej i dawać jej do zrozumienia, że jest słaba czy nawet gorsza od nas! Widząc taką postawę otoczenia, alkoholik może bowiem uznać, iż znajduje się w tak beznadziejnej sytuacji, iż jakiekolwiek próby leczenia nie mają sensu. Musimy zatem okazać zrozumienie, ale jednocześnie trzeba uświadomić takiej osobie, iż musi wziąć odpowiedzialność za to co robi ze swoim życiem. Oczywiście nie można przy tym wciąż przypominać mu o tym, że za dużo pije, czy też co robił będąc pod wpływem alkoholu, ale musi on wiedzieć, że ma problem, z którym trzeba sobie poradzić. Niezwykle istotne jest uświadomienie osobie uzależnionej, że na każdym kroku może liczyć na wsparcie swoich bliskich, dlatego rozmawiajmy i przypominajmy o tym. W związku z tym, iż alkoholizm jest bardzo poważną chorobą, musimy przygotować się na to, że podjęte leczenie może trwać nawet latami i nie przyniesie natychmiastowych efektów. Proces ten rozpoczyna się od tak zwanego detoksu, dzięki któremu z organizmu mogą zostać usunięte toksyny po alkoholu. Następnie prowadzone jest równocześnie leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia. Rezultaty tych działań mogą pojawić się po różnym czasie, jest to rzecz bardzo indywidualna, na którą wpływa wiele czynników, jak chociażby cechy osobowości czy chęć wyjścia z nałogu. Pamiętajmy przy tym, iż nie możemy całkowicie zaufać wszystkim obietnicom składanym przez alkoholika. Mimo gorących zapewnień o abstynencji, osoby te często ukrywają prawdę o powrocie do swoich nawyków, dlatego należy je bacznie obserwować.

Osoby uzależnione od alkoholu, po długim okresie picia mogą być niezwykle nerwowe, co oczywiście jest zrozumiałe. Należy się zatem przygotować na to, że odstawienie tej używki może odzwierciedlać się w dziwnym zachowaniu takiej osoby. Częste są zatem przypadki agresji, nie tylko tej fizycznej, ale także słownej, w związku z czym musimy pamiętać, aby nie wdawać się z alkoholikiem w poważne kłótnie. W żaden sposób nie może nam to bowiem pomóc. Rozmowa jest oczywiście ogromnie istotna, ale powinna mieć ona spokojny i rzeczowy charakter. Zapomnijmy zatem o ciągłym przypominaniu popełnionych błędów, ale pokażmy takiej osobie, że ma nasze pełne wsparcie bez względu na wszystko. Niejednokrotnie alkoholicy potrzebują się „wygadać”, dlatego przygotujmy się na to by słuchać. Musimy brać pod uwagę fakt, iż w wielu przypadkach alkoholizm jest wynikiem innych problemów, które spadły na taką osobę. Bądźmy zatem cierpliwi i pozwólmy osobie uzależnionej otwarcie opowiedzieć o tym z czym się boryka, gdyż jest to niezwykle istotna część terapii. Niestety niektórzy, próbują wykorzystać moment rozmowy i proponują wypicie alkoholu, który rozwiązuje język i pomaga się otworzyć. Mimo jakichkolwiek argumentów musimy stanowczo odmówić, gdyż oczywiście może to jedynie zaszkodzić takiej osobie.

Choroba, jaką jest alkoholizm, jest oczywiście uleczalna, ale wymaga to wiele czasu oraz wysiłku. Podczas całego procesu wychodzenia z nałogu, wsparcie bliskich jest niezwykle ważną częścią terapii i może zaważyć na tym, czy zakończy się ona sukcesem. Dlatego też, musimy zrobić wszystko aby osoba uzależniona poczuła nasze pełne wsparcie oraz zrozumienie, gdyż pomoże jej to zawalczyć o swoje zdrowie oraz życie.

Źródło: http://terapie.net.pl/alkoholizm.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *