Dla kobiet

Co to jest? Jak się przebadać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące GBS

pregnant-244662_1920Między 35. a 37. tygodniem ciąży lekarze zlecają wykonanie badania GBS. Rodzi ono wiele wątpliwości. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, by poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i ze spokojem oczekiwać dnia porodu.

Wiele kobiet zastanawia się, co oznacza GBS w momencie, kiedy ginekolog wypisuje skierowanie na badania. Stąd wiele niejasności i wątpliwości, które warto rozwiać.

Co to jest GBS?

GBS to paciorkowiec z grupy B, który może bytować w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie czy środowisku pochwy. Jak pokazują statystyki, nosicielami tej bakterii może być nawet 10-30 proc. zdrowych kobiet, nie mając świadomości ich istnienia. Dzieje się tak, ponieważ paciorkowce nie zawsze dają wyraźne objawy.

Czy nosicielstwo paciorkowca GBS jest niebezpieczne?

Kobiety zdrowe, które są nosicielami paciorkowca, nie muszą się obawiać jakiegokolwiek zagrożenia ze strony bakterii. Ryzyko pojawia się natomiast w przypadku kobiet ciężarnych – stan ten sprzyja bardzo szybkiemu namnażaniu się bakterii.

Dlaczego paciorkowce GBS są niepożądane w ciąży?

O ile u zdrowej kobiety paciorkowce nie wywołują żadnych objawów i nie stanowią zagrożenia, tak w przypadku kobiet ciężarnych istnieje duże ryzyko zakażenia rozwijającego się płodu. Dzieje się tak, ponieważ masowa kolonizacja w drogach rodnych może spowodować przeniesienie się bakterii na dziecko. Lekarze, wiedząc co to jest GBS i jak działa, starają się nie dopuścić do zakażenia noworodka.

Czy pozytywny wynik GBS w ciąży oznacza zakażenie noworodka?

Jak pokazują statystyki, prawdopodobieństwo zakażenia noworodka w momencie porodu jest wysokie – dochodzi nawet do 70 proc. Jednak przejście bakterii na dziecko wcale nie oznacza wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych – zdarza się u 2-4 przypadków na 1000 żywych urodzeń.

Jak dowiedzieć się o obecności paciorkowca GBS?

Kobiety mające świadomość, czym jest GBS, starają się dowiedzieć, w jaki sposób można wykryć groźną bakterię. Odbywa się to poprzez proste badanie – wymaz z pochwy. Jest to przesiewowe badanie mikrobiologiczne zlecane kobietom ciężarnym po 35. tygodniu ciąży, które należy wykonać nie później niż w 37 tygodniu ciąży.

Badanie pozwala wykryć obecność bakterii GBS w pochwie, a co za tym idzie – podjąć dalsze działania zapobiegające zakażeniu noworodka w momencie porodu.

Wynik dodatni wskazuje na obecność paciorkowca w pochwie.

Czy badanie GBS jest inwazyjne?

Badanie polegające na wykryciu paciorkowca z grupy B jest całkowicie bezinwazyjne. Polega na pobraniu wymazu z pochwy podczas standardowej wizyty ginekologicznej. Chociaż badaniu może towarzyszyć dyskomfort, pobieranie próbki jest bezbolesne.

Jak można zapobiec zakażeniu noworodka paciorkowcem GBS?

Jeżeli wymaz z pochwy będzie dodatni, wówczas lekarze podejmują odpowiednie działania, tj. antybiotykoterapię okołoporodową. Polega ona na dożylnym podaniu antybiotyku, dzięki któremu możliwe będzie zapobiegnięcie przeniesieniu się bakterii z matki na noworodka.

Komu przysługuje antybiotykoterapia okołoporodowa?

Antybiotyki podawane są nie tylko kobietom, u których stwierdzono obecność paciorkowca GBS. Okołoporodowa antybiotykoterapia obejmuje także następujące przypadki:

  • rozpoczęcie akcji porodowej przed uzyskaniem wyniku badania GBS
  • infekcja wywołana paciorkowcem dotykająca poprzednio urodzone dzieci
  • dodatni wynik posiewu moczu na którymkolwiek z etapów ciąży.

Wiedząc już, co to jest GBS i w jaki sposób można zapobiec zakażeniu noworodka, wiele kobiet przestaje się stresować. Najważniejsze jest bowiem zachowanie spokoju – silne zdenerwowanie nie wpływa korzystnie na dziecko. Zaś w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z tego rodzaju infekcją czy badaniem GBS, warto skonsultować swoje obawy z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *