Artykuły

CPAP czy BIPAP – na czym polegają różnice?

aparat-cpapAparaty do leczenia zaburzeń oddechowych takich jak bezdech senny czy wspomagające niwelowanie skutków niewydolności oddechowej działają w podobny sposób. Urządzenia te mają za zadanie wspomaganie naturalnego oddechu, który bywa zaburzony w czasie snu. Pompy rozmaitych rodzajów opierają się na mechanizmie wdmuchiwania powietrza do dróg oddechowych, zapobiegając tym samym ich zamykaniu się.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju aparaty ciśnieniowe. Spośród nich wyłaniają się dwa główne typy odpowiadające dwóm rodzajom terapii bezdechu. Są to urządzenia typu CPAP i BIPAP. Aparat CPAP wytwarza powietrze pod stałym ciśnieniem, które wdmuchiwane jest do dróg oddechowych. Utrzymuje je stale otwarte, zapobiega zapadaniu się miękkich tkanek i dzięki temu eliminuje bezdech. Powietrze jest pompowane przez aparat pod stałym ciśnieniem, niezależnie od fazy oddychania. Urządzenie typu BIPAP jest bardziej zaawansowane technologicznie. Automatycznie synchronizuje się z oddechem pacjenta – podczas wdechu ciśnienie powietrza jest dużo wyższe niż w czasie wydechu. Ta technika odciąża mięśnie oddechowe i zapewnia większy komfort. Terapia BIPAP jest stosowana u pacjentów, którzy mają problemy z dostosowaniem się do metody leczenia CPAP, w której powietrze jest tłoczone do płuc pod stałym, wysokim ciśnieniem. Dużym plusem tej metody jest ograniczenie wysychania błony śluzowej jamy ustnej i gardła, co często zdarza się w czasie stosowania aparatów CPAP bez podłączonego nawilżacza.

Ważnym elementem, warunkującym skuteczność zarówno terapii CPAP, jak i BIPAP, jest odpowiednie dobranie maski. Kluczową kwestią jest jej szczelność. Jeśli maska nie przylega ściśle do twarzy, powietrze generowane przez aparat uchodzi przez szczeliny zamiast dostać się do układu oddechowego. Tym samym terapia staje się nieskuteczna.

Istotną różnicą między aparatami CPAP a BIPAP jest ich cena. Urządzenia BIPAP są bardziej zaawansowane technologicznie i w związku z tym droższe. Cena przekłada się jednak na komfort terapii, a w przypadku pacjentów mających kłopoty z zaadaptowaniem się do metody CPAP także na jej skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *