Artykuły,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Czego jeszcze nie wiesz o trombozie?

Schorzenia dotykające żył znajdujących się w nogach to jedne z najczęściej występujących stanów klinicznych. Tromboza jest rodzajem zakrzepicy, który pojawia się w żyłach głębokich. Jakie są objawy tej dolegliwości?

Tromboza, znana jako zakrzepica żylna, to choroba przejawiająca się powstawaniem niebezpiecznych dla zdrowia skrzeplin, które – nieleczone – mogą prowadzić nawet do śmierci. Warto wiedzieć, że za wspomnianą przypadłość odpowiedzialne są trzy główne czynniki takie jak zastój krwi w naczyniu, podwyższona lepkość krwi lub uszkodzenie ścianek naczynia. Zastój, do którego może dochodzić w żyłach, bywa wywoływany na przykład przez przewlekłą chorobę żył, niewydolność krążenia, zbyt długie unieruchomienie czy ucisk na naczynie w postaci guza lub ropnia. Drugi z czynników to z kolei skutek stanu zapalnego tkanek, które otaczają naczynie krwionośne lub powikłanie pojawiające się po przebytym urazie lub dokonanym zabiegu. Wreszcie zaburzenia związane z lepkością krwi to konsekwencja nie tylko zaburzeń krzepnięcia, lecz także chorób nowotworowych, hematologicznych oraz stosowania doustnej terapii hormonalnej. Dlatego też, niezależnie od tego, co wywołuje złe samopoczucie, dobrze obserwować każdą, nawet najmniejszą zmianę. Może to pomóc w szybkim rozpoznaniu podejrzewanej dolegliwości i zapobiec jej rozprzestrzenianiu po organizmie.

Objawy i skutki trombozy

Zakrzepica należy do schorzeń pojawiających się nagle, zaś jej pierwszymi symptomami są zazwyczaj obrzęk, ból kończyny lub przeczulica skóry. Przypadłość ta najczęściej atakuje żyły występujące w łydkach, a także miednicy, udach i kolanach. Zdarza się również, że tromboza początkowo przebiega w sposób bezobjawowy. Stan ten może okazać się bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ opóźnia on rozpoznanie choroby przez specjalistę, co umożliwiłoby szybsze rozpoczęcie właściwego leczenia.

 

Im wcześniej uda się zapobiec rozprzestrzenianiu zakrzepicy, tym większe szanse na to, że uniknie się groźnych powikłań. Znaczna część skrzeplin po upływie pewnego czasu samodzielnie ulega rozpuszczeniu, w międzyczasie jednak istnieje ryzyko uszkodzenia żyły przez zakrzep, co spowoduje z kolei nawroty zmagań z trombozą.

 

Skrzepliny zlokalizowane wewnątrz żył głębokich mogą jednak okazać się niezwykle niebezpieczne, ponieważ stanowią one punkt wyjścia dla zatoru tętnicy płucnej, który może skończyć się śmiercią. Jest on konsekwencją niezastosowania środków leczniczych działających przeciwzakrzepowo. Z tego powodu, nawet jeśli zaobserwowane objawy nie wskazują jednoznacznie na trombozę, a mimo to u chorego istnieją czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby, warto zrobić odpowiednie badanie, na przykład USG Dopplera pozwalające na wykrycie zakrzepicy niemal w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *