Poradniki

Od czego jest uzależnione gojenie się ran?

progress-1807541_1280Rany w różnym stopniu ograniczają naszą codzienną aktywność, dlatego szybkość procesu ich gojenia się ma dla nas ogromne znaczenie.

Od czego jest uzależniona? Jakie czynniki mają na nią decydujący wpływ?

Postępowanie domowe pacjenta

                Jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, zbytnio forsuje organizm i nie zachowuje standardów higieny, musi być przygotowany na to, że w ten sposób negatywnie wpływa na gojenie się swojej rany, a także stwarza bezpośrednie zagrożenie dla swojego życia. W procesie rekonwalescencji, dyscyplina i determinacja chorego są niezwykle istotne i warto sobie uświadomić, że to jak szybko dochodzimy do zdrowia w dużej mierze jest uzależnione od nas samych.

Ogólna kondycja pacjenta

                Gojenie ran pooperacyjnych i jakichkolwiek innych jest uzależnione również od tego, w jakiej kondycji ogólnie znajduje się nasze ciało. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą mieć w tym przypadku decydujące znaczenie i negatywny wpływ, na przykład cukrzyca. Poza tym, w procesie rekonwalescencji trzeba zatroszczyć się też o swoją codzienną dietę, która powinna być prawidłowo skomponowana i odpowiadać potrzebom organizmu w nietypowej dla niego sytuacji.

Co zrobić, jeśli rany nie chcą się goić?

                Rozwiązanie może być tylko jedno – jak najszybsza konsultacja z lekarzem, który oceni stan rany i na podstawie wywiadu z pacjentem oraz historii jego choroby znajdzie przyczynę problemów. Generalnie trzeba pamiętać, że każda rana wymaga terapii i kontrolowania jej u lekarza – specjalisty. Leczenie ran czasem bywa problematyczne.  Bardzo ważne jest przede wszystkim zachowanie higieny na najwyższym poziomie, jak również zastosowanie nowoczesnych i starannie wyselekcjonowanych opatrunków, które w danej sytuacji będą najbardziej odpowiednie.

                Podsumowując, proces gojenia się rany zależy od wielu czynników, niestety czasami, między innymi ze względu na choroby towarzyszące, rany nie chcą się goić. Wówczas konieczna jest interwencja lekarza i zastosowanie dodatkowego leczenia, optymalnego w danej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *