Wiadomości medyczne

Czy okulary progresywne są zdrowe?

Wokół okularów progresywnych powstało wiele stereotypów. Niektórzy posiadają negatywną opinie na temat tego typu szkieł głównie ze względu na długi okres adaptacji. W pewnych sytuacjach soczewki progresywne mogą nam szkodzić, lecz zdarza się to tylko w wypadkach nieodpowiedniego dobrania przez optyka lub kupna okularów niskiej jakości.

Okulary progresywne – dla kogo?

Nim zastanowimy się nad skutkami używania progresów, warto je bliżej poznać. Wyróżniają się przede wszystkim płynną zmianą mocy. Najmocniejsze są w dolnej części soczewki, słabsze natomiast w górnych partiach. Odpowiednie są dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością). Dzięki nim podczas problemów z akomodacją oka – dana osoba może wyraźnie widzieć w bliży, oddali oraz w obszarach pomiędzy.

Przy starczowzroczności wiele osób decyduje się na użytkowanie dwóch różnych par szkieł – jednych do czytania, drugich do spoglądania w dal lub wykorzystywania okularów dwuogniskowych – które nie oferują maksimum komfortu podczas użytkowania. Obecnie szkła progresywne są nowoczesnym rozwiązaniem, zapewniającym idealną widoczność oraz wygodę.

Skutki używania nieodpowiednich okularów progresywnych

Same progresy, jeżeli zostały odpowiednio dobrane oraz wykazują się dobrą jakością – będą w pełni zdrowe i bezpieczne w stosowaniu. Ich użytkowanie jest zalecane przy pojawieniu się najmniejszych oznak starczowzroczności. Pamiętajmy, że w przypadku niedopasowania progresów oraz wybrania okularów kiepskiej jakości – może powstać szereg negatywnych skutków.

Będą to przykładowo bóle pleców, zawroty głowy, czy przykurcze mięśni szyjnych. Ciężko jest uwierzyć, co może mieć to wspólnego z używaniem nieodpowiednich okularów. Pamiętajmy jednak, że w naszym organizmie wszystkie narządy są ściśle połączone – problemy jednego prowadzą do komplikacji pozostałych.

Źle dobrane okulary progresywne będą wymuszać na nas nienaturalne ustawienia głowy, prowadząc do wad postawy. Wybierając szkła bez powłok antyrefleksyjnych (lub posiadających, lecz kiepskiej jakości) możemy narazić się na zwyrodnienia plamki żółtej, co prowadzi do ślepoty. W przypadku szkieł progresywnych należy decydować się na modele dobrej jakości oraz wybierać je wyłącznie u renomowanych optyków – jeżeli chcemy uniknąć szeregu negatywnych korzyści.

Jakie szkła progresywne warto wybrać?

W przypadku, gdy zależy nam na bezpiecznej jakości, warto bliżej poznać soczewki Essilor – to światowy lider w produkcji szkieł okularowych wyróżniający się 160 – letnim doświadczeniem, jak i przeznaczaniem ogromnych sum pieniężnych na rozwój oraz badania. Jest to również jedyny producent – który przed oddaniem do sprzedaży szkieł – wcześniej dokładnie testuje je wraz z udziałem użytkowników.

Klienci, którym przykładowo zależy na maksymalnej ochronie jak i wygodzie – mogą zdecydować się na soczewki Transitions Xtractive. Chronią w 100% przed promieniowaniem UVA oraz UVB – ściemniają się jedynie w sytuacjach narażenia na promienie słoneczne. Przykładowo zaciemnienie jest umiarkowane podczas prowadzenia samochodu. Śladowy poziom zabarwienia powstaje podczas pracy w pomieszczeniach – chroniąc przed sztucznym światłem, tym samym redukując napięcie oraz zmęczenie oczu. Soczewki zostały zaprojektowane do większości wad wzroku, jak i opraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *