Poradniki,  Wiadomości medyczne

Czy w aptece online można kupić leki na receptę?

Smiling woman online shopping using computer and credit card in kitchenDecydując się na zakup leków online warto zachować środki ostrożności, tak jak ma to miejsce w przypadku każdej transakcji w sieci. Apteki internetowe ze względu na szereg zalet, takich jak komfort zakupu i (czasami) spore oszczędności cieszą się rosnącą popularnością wśród ludzi – nic dziwnego, bo to dobry pomysł, świetnie wpisujący się w potrzeby społeczeństwa internetu. W takim medycznym sklepie online kupimy niemal wszystko, od suplementów diety i witamin oraz maści do wszelkiego rodzaju medykamentów na każdą dolegliwość. Ze względu na bezpośrednie działanie leków na stan zdrowia, apteki internetowe to wciąż kontrowersyjny temat. Jeszcze bardziej sporną kwestią jest internetowa sprzedaż leków na receptę – czy zawsze jest to możliwe i bezpieczne?

Uzyskanie leku na receptę w sieci to tak naprawdę żaden problem. Istnieją strony lub fora, na których prywatne osoby sprzedają zakupione na receptę leki, które nie są im już potrzebne. Cena takiej transakcji jest dużo niższa, jednak nie trzeba być specjalnie bystrym, żeby dostrzec jej wady. Przede wszystkim taki prywatny sprzedawca jest nam kompletnie nieznany, nie mamy jego adresu. Nie możemy mieć także pewności, że po wysłaniu przelewu lekarstwa zostaną nam wysłane. Nie możemy liczyć na wymianę lub zwrot, jeśli dostaniemy zniszczony lek, w ogóle nie możemy mieć pewności, że dostaliśmy to, co zakupiliśmy – wymienia specjalista z apteki Miro, prowadzącej działalność stacjonarną na terenie Warszawy oraz internetową. – Mniej istotne, jeżeli w opakowaniu ktoś umieści placebo, wtedy ani nie zyskamy, ani nie stracimy na zdrowiu. Gorzej, jeżeli sprzedany preparat okaże się szkodliwy, bo konsekwencje jego zażywania mogą być straszne. Wyżej wymienionych sytuacji unikniemy, jeśli postanowimy zaopatrzyć się w legalnej aptece internetowej, która ma także swoją stacjonarną siedzibę i wszystkie potrzebne zezwolenia – dodaje.

Zakupy u sprawdzonego i dobrego sprzedawcy to pewność otrzymania oryginalnego leku z bezpiecznego źródła. W przypadku zakupów przez internet warto szukać aptek, których stacjonarna siedziba znajduje się możliwie najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Po pierwsze, nawet bardzo atrakcyjna cena leku nie zapewni nam oszczędności, jeśli doliczymy do niej koszty przesyłki z drugiego końca Polski. W niemal każdym większym mieście można znaleźć dobrze zaopatrzoną aptekę online, wystarczy zapoznać się z ich ofertą w wyszukiwarce. Po drugie i najważniejsze – w przypadku leku na receptę taka transakcja byłaby zwyczajnie trudna w wykonaniu.

Polskie prawo zabrania sprzedaży leków na receptę przez internet. Można łatwo sprawdzić, czy apteka przestrzega tego przepisu, wystarczy porównać sprzedaż danych medykamentów z receptami, które farmaceuci zawsze zabierają pacjentowi – tłumaczy specjalista Miro. – Niektóre apteki próbowały to obejść wymagając jedynie przesłania recepty pocztą, co okazało się mało skutecznym rozwiązaniem. Dzisiaj większość leków na receptę możemy kupić legalnie w sieci, z tym że nie otrzymamy ich przesyłką do domu. Musimy się po nie zgłosić osobiście w stacjonarnym oddziale apteki. Odbiór jest możliwy dopiero po okazaniu aktualnej recepty.

W ostatecznym rozrachunku nawet to rozwiązanie ma swoje plusy. Po pierwsze, nie musimy doliczać kosztów dodatkowych, takich jak zapłata za przesyłkę. Po drugie, to i tak dość komfortowy i szybki sposób zwłaszcza, jeżeli zamawiany lek trzeba wykonać przez farmaceutę na miejscu. Dokonujemy zakupu i wszelkich związanych z nim transakcji, a do apteki zgłaszamy się po już przygotowane do odbioru zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *