Poradniki

Czym są pleśniawki?

lekarz-dentysta-jama-ustnaJeżeli widzimy biały nalot na błonie śluzowej jamy ustnej, który przypomina grudki mleka, najczęściej mamy do czynienia z pleśniawkami. Czym są pleśniawki i w jaki sposób można się ich skutecznie pozbyć?

Pleśniawki wywoływane są przez grzyby – drożdżaki z gatunku Candida albicans. Powodują one kandydozę jamy ustnej, która jest powierzchniową infekcją obejmującą najczęściej język, błonę śluzową na policzkach, podniebienie oraz dziąsła. Najczęściej pleśniawki występują u noworodków, niemowląt oraz u młodszych dzieci, ale także u osób starszych, na przykład przy osłabionej odporności oraz w czasie leczenia antybiotykami. Pleśniawki są zaraźliwe!

 

Jak wyglądają pleśniawki?

Najczęściej możemy je dość łatwo rozpoznać, ponieważ przypominają one ścięte mleko, ale mogą też nabierać koloru szarawego czy jasnobeżowego. W początkowych stadiach pleśniawki są niewielkie i mają postać małych plamek, ale wtedy, gdy nie są one leczone, mogą zlewać się w jednolitą warstwę. Wtedy zakażenie może też przejść na przełyk, krtań, tchawicę, a nawet na oskrzela.

 

Czy pleśniawki bolą?

Lekka postać choroby nie powoduje dyskomfortu oraz bólu, ale jeżeli się rozwinie, w takim przypadku mogą pojawić się ból, trudności w przełykaniu. Biały nalot wywołany przez drożdżaki nie jest przy tym możliwy do starcia, na przykład palcem czy gazikiem. W przypadku bardziej intensywnego tarcia mogą pojawić się zaczerwienienie, a nawet krwawienie. W nasilonej postaci może pojawić się też utrata łaknienia, chrypka, skłonność do wymiotów.

 

Jak leczy się pleśniawki?

Pleśniawek nie powinniśmy lekceważyć, dlatego przy zauważeniu pierwszych objawów należy udać się do lekarza. Leczenie odbywa się miejscowo z wykorzystaniem preparatów takich jak tetraboran sodu (boraks), nystatyna oraz wodny roztwór fioletu gencjanowego. U mniejszych dzieci stosuje się roztwory do pędzlowania, u starszych tabletki do ssania, spraye. Można też wspomagająco zastosować płyn do płukania Glimbax (Glimbax.pl) z przeciwbólowym diklofenakiem.

 

Więcej informacji dotyczących leku Glimbax znajdą Państwo na stronie internetowej pod adresem: Glimbax.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *