Artykuły,  Dzieci,  Poradniki

Czym się kierować przy wyborze szczoteczki do zębów

Na rynku istnieje wiele modeli i rodzajów szczoteczek do zębów. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach dotyczących codziennej higieny jamy ustnej. Do wyboru mamy manualne szczoteczki do zębów albo szczoteczki elektryczne, zarówno oscylacyjno-rotacyjne, jak i soniczne czy ultradźwiękowe. Jednak, którą szczoteczkę wybrać i na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Podstawowym i najważniejszym zadaniem szczoteczki do zębów jest usunięcie z jamy ustnej jak najwięcej nagromadzonych bakterii i płytki nazębnej. Jest to podstawowe i najważniejsze kryterium, którym powinniśmy się kierować kupując szczoteczkę do zębów. Elektryczne szczoteczki do zębów są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej niż klasyczne, manualne. Włosie w elektrycznych szczoteczkach do zębów porusza się zdecydowanie szybciej niż jesteśmy w stanie wykonać szczoteczką manualną, a więc usuwa więcej płytki nazębnej. Dodatkowo szczoteczki elektryczne, w większości modeli, posiadają specjalny timer pomagający w szczotkowaniu zębów przez 2-minuty (czas zalecany przez dentystów).

Główny podział elektrycznych szczoteczek do zębów obejmuje szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne i soniczne oraz od niedawna ultradźwiękowe. W tej pierwszej grupie szczoteczek oscylacyjno-rotacyjnych dominuje firma Oral-B. Najprostsze szczoteczki Oral B poruszają się jedynie ruchem rotacyjnym (ruch z boku na bok), zaś bardziej zaawansowane modele dodatkowo wykonują ruch do przodu i do tyłu. Marka Oral-B obejmuje duży wybór modeli różniących się ilością ruchów, sposobem zasilania, dodatkowymi akcesoriami i trybami pracy. Jest to popularna i znana marka dostępna w większości sklepów z artykułami do higieny jamy ustnej. Drugi rodzaj szczoteczek jest opartych na technologii sonicznej. Tą technologię reprezentuje m.in. firma Philips, która stworzyła całą serię szczoteczek Philips Sonicare. Szczoteczki w tej technologii wykonują ruch wymiatający, który skutecznie usuwa płytkę nazębną, także z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, usuwając aż do 83% więcej płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc (1). Szczoteczki soniczne są polecane także osobom z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i krwawiącymi, wrażliwymi dziąsłami. Specjalne tryby zastosowane w szczoteczkach Philips Sonicare pozwalają na poprawę stanu dziąseł w ciągu zaledwie 2 tygodni (1), redukując liczbę krwawiących miejsc w jamie ustnej. Jest to jedno z nowszych i skutecznych rozwiązań w dziedzinie szczoteczek do zębów, usuwa nawet 6-krotnie więcej płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych niż zwykła szczoteczka manualna (2). Szczoteczki soniczne są dostępne w specjalistycznych sklepach ze szczoteczkami do zębów. Najnowszym rozwiązaniem wśród szczoteczek elektrycznych są szczoteczki ultradźwiękowe wykorzystujące ultradźwięki rozbijające tworzącą się na zębach płytkę nazębną.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

1. Comparative Efficacy of Two Sonic Toothbrushes on Plaque J.S.HOLT, M.MCGRADY,W.JENKINS,P.SCHMITT,D.STURM, and A.F.HEFTI,J Dent Res 87(Spec Iss A):100185, 2008

2. Comparison of gingivitis and plaque reduction over time by Philips Sonicare FlexCare Platinum and a manual toothbrush. Ward M, Argosino K, Jenkins W, Milleman J,Milleman K, Nelson M, Souza S.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *