Poradniki

Czym wyróżnia się kaszel suchy?

lekarz-2Kaszel jest czynnością fizjologiczną, polegającą na gwałtownym wypchnięciu powietrza z dróg oddechowych, przy współudziale wielu mięśni. Samo kasłanie można podzielić na „suche” i „mokre”. Warto zatem wiedzieć, czym się te dwa rodzaje kaszlu wyróżniają, aby dobierać później odpowiednie sposoby leczenia. A to jest istotne zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Objawy suchego kaszlu

Kaszel suchy jest kaszlem najczęściej występującym, w związku z czym jemu należy się bez wątpienia przyjrzeć bliżej. O kaszlu suchym mówi się wtedy, kiedy ma się do czynienia z chorobami pozaoskrzelowymi. I chociaż to lekarz w pierwszej kolejności potrafi odróżnić właściwy kaszel, to można też samemu się w tym nieco bardziej orientować. Suchy kaszel określany jest kaszlem nieproduktywnym, ponieważ przebiega bez produkcji specyficznej wydzieliny, jakiej chory najczęściej nie jest w stanie wykrztusić. Suchy kaszel najbardziej uciążliwy jest nocą, wówczas jest przyczyną częstych przebudzeń bądź całkowicie nie pozwala zasnąć. W trakcie leczenia suchego kaszlu priorytetem jest stałe nawadnianie organizmu, a także stosowanie właściwych preparatów. Jednym z nich jest Levopront, o którego działaniu można przeczytać na Levopront.pl, gdzie znajduje się
eż odpowiednia adnotacja, że specyfik ten przeznaczony jest dla dzieci.

Nieproduktywne kasłanie

Nieproduktywne kasłanie, czyli właśnie suchy kaszel może pojawić się w takich stanach chorobowych, jak: zapalenie opłucnej, złamania żeber, zapalenie krtani, lub podrażnienia ośrodka oddechowego, zlokalizowanego w mózgu. Suchy kaszel towarzyszy też często astmie oraz wirusowemu zapaleniu oskrzeli. Generalnie zatem, specyfika suchego kaszlu wskazuje, że jest on charakterystycznym objawem dla chorób układu oddechowego. Najczęściej występuje przy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Same wirusy w tym wypadku nie przyczyniają się do zalegania ropnej wydzieliny, aczkolwiek uszkadzają nabłonek. Nieproduktywny kaszel występuje najczęściej z takimi objawami, jak: bóle głowy, bóle gardła, gorączka, bądź stan podgorączkowy. Może też wiązać się z dusznościami oraz mieć charakter napadowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *