Wiadomości medyczne

Czym zajmuje się specjalista podolog?

doctor-1228627_1280Większość ludzi nie zwraca uwagi na swoje stopy, poza przygotowaniem pedicure przed zbliżającym się sezonem sandałowym.

Ale kiedy coś pójdzie nie tak  na przykład rozwija się stan zapalny, grzybica paznokcia, wrastający paznokieć poszukiwany jest specjalista taki jak podolog.

Czym zajmuje się specjalista podolog?

W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, podolog jest specjalistą medycznym, który zapewnia diagnostykę i leczenie wszystkich rodzajów problemów ze stopą, kostką i dolnymi częściami nóg. Są to najbardziej wykwalifikowani lekarze, którzy zajmują się stopami i są uznawani za ekspertów w zakresie anatomii kończyn dolnych, paznokci i skóry.

Podolog może zapewnić pacjentom kompleksową opiekę nóg i stóp, w tym analizę chodu. Dodatkowe usługi pielęgnacji stóp mogą obejmować pielęgnację skóry i paznokci. Podolog ma wiedzę na temat zaawansowanej patologii stóp i paznokci, biomechaniki, problemów limfatycznych kończyn dolnych, cukrzycy i kontroli zakażeń.

Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi zgłaszają się ludzie do podologa jest rekonstrukcja paznokcia, leczenie ran na nogach oraz leczenie potliwości stóp.

Co to jest rekonstrukcja paznokcia?

Rekonstrukcja paznokci to zabieg kosmetyczny i medyczny. Rekonstrukcja paznokci wykonywana jest przez podologa przy użyciu specjalistycznego żelu, który nakłada się bezpośrednio na łożysko paznokcia, jeśli nie ma paznokcia (z powodu urazu lub zabiegu chirurgicznego), tak, aby powstał nowy paznokieć. Lub na wierzchu nieładnych lub zniekształconych paznokci tak, aby paznokieć był bardziej estetyczny.

Jak długo będzie trwała taka rekonstrukcja? Rekonstrukcja paznokci nie jest rozwiązaniem trwałym. Czas trwania rekonstrukcji paznokcia zależy od osoby.  Zastosowany żel ma właściwości przeciwgrzybicze. Rekonstruowany paznokieć nie uszkodzi naturalnego paznokcia ani nie powstrzyma jego wzrostu.

Większość ludzi od czasu do czasu cierpiała na pot i zapach stóp, jednak dla niektórych osób spocone stopy (wraz ze spoconymi dłońmi i pachami) są stałym problemem, który może być kłopotliwy i niewygodny. Dla niektórych osób może to wpływać na ich codzienne życie, co w znacznym stopniu skutkuje zmniejszeniem kontaktów społecznych z innymi, ale stan ten można leczyć.

Leczenie potliwości stóp

Nadmierne pocenie się stóp ma wiele wspólnego z tym, jak działają gruczoły potowe w tej części ciała. Przy 250 000 gruczołów potowych stopy mają tendencję do pocenia się bardziej niż inne części ciała, ale przy codziennej rutynie higieny niewiele osób powinno cierpieć z powodu zakłopotania, jakie może powodować.

W stopach jest więcej gruczołów potowych a ich funkcją jest utrzymywanie wilgotności skóry, a zatem jej elastyczność i regulacja, gdy jest gorąco, gdy jest nienaturalnie wysoka temperatura lub podczas ćwiczeń.

Jeśli w ciągu trzech tygodni wystąpią jakiekolwiek problemy z pielęgnacją stóp, które nie ustępują same w sobie lub w ramach rutynowej pielęgnacji stóp, zaleca się skorzystanie z pomocy lekarza podologa. Leczenie potliwości stóp podolog przeprowadza za pomocą specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, które stosuje się na skórę stóp. Może zalecić domowe zabiegi z użyciem olejków lub zaordynować środki przeciwgrzybicze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *