Poradniki

Depresja u osób starszych

pexels-photo-220365Depresja starcza to przypadłość, która dotyka aż 30% osób w podeszłym wieku. Niestety często bywa bagatelizowana, a jej objawy mylone są m.in. z demencją. Nierzadko jest ona efektem samotności oraz uczucia wyobcowania. Seniorzy przestają czuć się potrzebni, przez co dopada ich przygnębienie i apatia. Jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może zamienić się w depresję. Jak ją zdiagnozować i czy da się ją wyleczyć?

Objawy depresji starczej

Depresja u osób starszych może przebiegać inaczej niż u młodych ludzi. Dotyczy zazwyczaj nie tylko sfery psychicznej, ale i fizycznej, co sprawia, że mylona bywa z chorobą somatyczną. Wśród najczęstszych objawów depresji u osób starszych wymienia się: uczucie smutku, lęki, zaburzenia rytmu snu (niekiedy także bezsenność), apatię, niechęć do podejmowania jakichkolwiek decyzji czy otępienie. Niekiedy mogą wystąpić jednocześnie objawy, które rzadko kiedy łączy się z depresją, a częściej z podeszłym wiekiem. Będą to przede wszystkim zaniki pamięci, problemy z koncentracją, zmęczenie, spowolnienie ruchów, a także bóle reumatyczne.

Skąd bierze się depresja?

Depresja u osób starszych wynika przeważnie z uczucia osamotnienia. Występuje zwłaszcza u emerytów, którzy po zakończeniu okresu zawodowego nie potrafią na nowo zdefiniować swojej roli w życiu społecznym. Bardzo często są oni pozostawieni sami sobie, gdyż dorosłe dzieci mają swoje rodziny, a co więcej nie zawsze mieszkają w tym samym mieście czy nawet kraju. Brak zainteresowania ze strony otoczenia może tylko pogłębiać ich stan, dlatego tak ważne jest stałe utrzymywanie kontaktu. To po części także zadanie opiekunów, którzy powinni zostać pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Niekiedy łączy się to od razu z procesem rekrutacyjnym jak w przypadku serwisu avoria.com.pl.

Jak leczyć depresję u osób starszych?

Najważniejszy jest kontakt z innymi ludźmi. Uczucia samotności nie da się wyzbyć na terapii ani tym bardziej przyjmując leki. Obecnie powstaje wiele akcji, których głównym celem jest aktywizacja seniorów. Jednym z nich jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie osoby starsze mogą wziąć udział w prowadzonych specjalnie dla nich wykładach i jednocześnie zawrzeć nowe znajomości. Nie brakuje także zajęć sportowych oraz edukacyjnych dla takich osób. Bardzo często są one dofinansowywane z Unii Europejskiej. W przypadku, gdy osoba starsza nie może wychodzić z domu, warto zadbać o regularne odwiedziny. Cięższa depresja wiąże się już niestety z koniecznością zażywania leków. W tym celu niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Depresja u osób starszych to ciężka przypadłość, której nie należy bagatelizować. Czasami wystarczy jedynie poświęcić im czas, porozmawiać, wysłuchać i poczytać książkę. Tak niewiele trzeba, aby zaoferować coś od siebie drugiej osobie. Opiekunowie osób starszych muszą zatem dokładnie obserwować swoich podopiecznych, aby móc zauważyć ewentualne zmiany w ich nastroju czy samopoczuciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *