Artykuły,  Poradniki

Dezynfekcja bielizny w pralniach szpitalnych

dezynfekcja-bielizny-w-pralniach-szpitalnych_html_m7e1627ef
Obowiązkiem wszystkich zakładów opieki zdrowotnej jest zapewnienie każdemu pacjentowi czystego i wolnego od drobnoustrojów środowiska pobytu. Dotyczy to nie tylko sterylnie czystych narzędzi  i sprzętu ale również czystej optycznie i mikrobiologicznie bielizny, nie stanowiącej zagrożenia dla zdrowia przebywających w szpitalu ludzi oraz pracującego w nim personelu.

Osiągnięcie efektu czystej bielizny jest wynikiem współpracy kilku jednostek, które działają według ściśle ustalonych procedur i warunków. Same procedury jednak nie przyniosą odpowiednich rezultatów jeśli osoby odpowiedzialne za ich stosowanie nie będą się do nich stosować.

Bieliznę szpitalną traktuje się w całości jako bieliznę zakażoną, niezależnie od tego czy pochodzi z różnych oddziałów szpitala czy z innych jednostek służby zdrowia. Wszystkie obowiązujące w tym zakresie zasady sanitarno – higieniczne są takie same.

Bielizna pochodząca ze szpitali uważana jest za zanieczyszczoną drobnoustrojami, zatem powinna być poddana nie tylko zabiegom usuwającym zabrudzenia o charakterze fizycznym ale również bakteriologicznym (powinna zostać zdezynfekowana). Efekt dezynfekcji zależy od wielu czynników jak np. rodzaj i stężenie środka dezynfekcyjnego, czas działania tego środka, temperatura prania, rodzaj bakterii chorobotwórczych oraz ich wrażliwość na działanie środków dezynfekcyjnych.

W skład bielizny szpitalnej wchodzą: bielizna pościelowa, ubrania robocze i ochronne, fartuchy, pidżamy, pokrowce na sprzęt, worki, koszule porodowe, operacyjne, serwety i prześcieradła operacyjne, klasyfikowane również jako bielizna chirurgiczna.

Proces dezynfekcji przebiega jednocześnie z praniem. Bielizna przeznaczona do prania gromadzona jest w pomieszczeniach do tego przeznaczonych (brudowniki, magazyny brudnej bielizny) w odpowiednio oznakowanych workach, z jednoczesnym jej segregowaniem pod względem asortymentu bielizny, rodzaju włókien oraz stopnia zabrudzenia. Pojemność i ciężar worka z brudną bielizną powinny odpowiadać modułowi załadunku pralnicy oraz w żadnym stopniu nie ograniczać transportu ręcznego.

Bielizna dostarczana jest do pralni samochodami dostawczymi lub wózkami transportowymi. Wózki transportowe lub wózki tymczasowego przechowania bielizny powinny być każdorazowo poddane dezynfekcji przed ich powtórnym użyciem. Powinny być wydzielone również osobne samochody do transportu bielizny czystej i brudnej. Gdy jest to niemożliwe, samochód powinien być dezynfekowany przed każdym załadowaniem czystej bielizny.

W pralniach szpitalnych i przemysłowych środki dezynfekujące dodawane są do prania właściwego. Zwykle stosowane są dwie grupy środków bielących i dezynfekujących:

  • środki zawierające chlor – np. podchloryn sodowy, chlorowane izocjanurany, chloraminy itd. Podchloryny zapewniają skuteczne bielenie i dezynfekcję nawet w niskich temperaturach prania;
  • środki zawierające tlen – są to z reguły nadtlenki – jak np. kwas nadoctowy, kwasy nadtlenowe. Kwas nadoctowy wykazuje optymalne właściwości bielące i dezynfekujące w zakresie temperatur 40-60°C, skutecznie eliminując bakterie i wirusy, przeznaczony głównie do tkanin klasyfikowanych jako wyroby medyczne. Obecność aktywnych substancji sprawia, że produkty te mają szczególnie skuteczne działanie na szeroki zakres mikroorganizmów. Produkty odpowiednio dozowane – działają bakteriobójczo, grzybobójczo, prątkobójczo i wirusobójczo.

W Polsce, według wytycznych sanepidu i PZH w pralniach szpitalnych pranie główne powinno zawierać się w temperaturach 92-95° przez 18-20 minut, jednak badania dowiodły, że prześcieradła i ręczniki mogą być z powodzeniem dezynfekowane już w temperaturze 60°C i powyżej.

Warto również pamiętać o pełnym zabezpieczeniu czystej bielizny przed jej wtórnym zabrudzeniem od momentu jej prania do czasu dostarczenia do właściwej jednostki leczniczej. Niezwykle istotna jest również systematyczna edukacja personelu jednostek odpowiedzialnych za zabezpieczenie bielizny czystej i brudnej, jej transport oraz późniejsze pranie.

Autor artykułu:

Pralnia chemiczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *