Dieta,  Dla kobiet,  Zdrowie i Uroda,  Zdrowie odżywianie

Dieta idealna, czyli skuteczny sposób na zachowanie zdrowia

shutterstock_63207955Obecnie moda na życie zdrowo i aktywnie opanowała cały glob. Wszystko zaczęło się od Stanów Zjednoczonych. Tam też specjaliści do spraw zdrowia publicznego zanotowali znaczący wzrost osób chorych na nadwagę lub otyłość, a także inne schorzenia, które im towarzyszą. Stan ten wiązał się z ogromnymi wydatkami na zdrowie, które nieodłącznie związane były ze zwiększonymi kosztami przedłużających się hospitalizacji, skomplikowanymi operacjami, czy też farmakoterapią tych że osób. Amerykanie będąc zmuszeni do zahamowania narastającej fali nadmiaru masy ciała wprowadzili modę na zgrabną i szczupłą sylwetkę. Wbrew ich najśmielszym przewidywaniom, moda ta przeniosła się na najdalsze zakamarki globu tworząc spójny trend dbania o zdrowie.

Nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia stała się dieta. Słowo to do tej pory miało bardzo negatywny wydźwięk, gdyż kojarzone było z wieloma wyrzeczeniami, głodem i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Dotyczy to głównie tych jadłospisów, które opierają się na dietach głodówkowych,  jednoskładnikowych, a także tak zwanych dietach alternatywnych. Diety alternatywne są to ustalone według określonych zasad plany żywieniowe, które obiecują znakomitą i bardzo szybką redukcję masy ciała. Dodatkowo diety te, są niejednokrotnie słabo zbilansowane, a także opierają się często na odwróconych proporcjach makroskładników. Oprócz dość niegroźnych kwestii takich jak rozregulowanie procesów metabolicznych ustroju, a także naukę nieprawidłowych nawyków żywieniowych, mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych takich jak: ogólne osłabienie, niechęć do życia, depresja, łamliwość paznokci, apatia, wypadanie włosów i innych szeregu objawów znacznych niedoborów pokarmowych. Diety alternatywne, które z dużą częstotliwością są stosowane nieumiejętnie, przez młodych, jeszcze rozwijających się nastolatków prowadzą do wyniszczenia organizmu, a także mogą zakończyć się śmiercią.

Jednak inne znaczenie słowa dieta, szczególnie dla specjalistów opisuje zdrowe, zbilansowane i urozmaicone odżywianie się. Taka właśnie dieta zapobiega niekorzystnym efektom nieprawidłowego odżywiania się, a także może poprawić zdrowie lub skrócić czas trwania wielu chorób. Prawidłowo skomponowana dieta powoduje także utrzymanie optymalnej masy ciała i zapobiega akumulowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Takie właściwości posiada dieta zbilansowana.

Na czym polega dieta zbilansowana?

Dieta zbilansowana jest dietą podstawową, która pozwala zachować optymalne zdrowie i zrealizować zapotrzebowanie ustroju na wszystkie makro- i mikroelementy. Dietę tą charakteryzuje wysoka dbałość nie tylko o ilość, ale także o jakość spożywanych produktów i potraw. Ów plan żywieniowy w całości opiera się na zasadach zdrowego żywienia i skomponowany jest na podstawie zaleceń czołowych instytucji zajmującej się tematyką żywienia w Polsce. Dieta zbilansowana dostarcza w opowiednich ilościach i proporcjach prodykty ze wszystkich grup środków spożywczych, czyli uwzględnia racjonalną podaż:

  1. Pieczywa, pełnoziarnistych produktów zbożowych i ziemniaków
  2. Warzyw i owoców
  3. Mięsa (szczególnie drobiowego) i ryb
  4. Mleka i produktów mlecznych
  5. Jaj
  6. Tłuszczów i cukrów

Bazując na powyższych produktach stwarza holistyczny i racjonalny jadłospis, który jest skuteczny nie tylko w redukcji masy ciała lub jej optymalizacji, ale także przewlekłe jej stosowanie pozwala na ograniczenie zachorowalności na wiele nękających dzisiejszy świat schorzeń, czyli: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, wielu chorób reumatycznych, nowotworów i chorób układu krwionośnego.

Musimy mieć świadomość, że dieta zbilansowana jest dość skomplikowana. Komponując odpowiedni plan żywieniowy należy uwzględnić wiele zasad i zrealizować normy na ponad 60 mikro i makroskładników. Dlatego też dla przeciętnego człowieka, może być to dość kłopotliwe. W tej kwestii należy więc zaufać specjaliście, który posiada w tym zakresie niezbędną wiedzę i doświadczenie. Niezbędne jest więc wsparcie pochodzące z zewnątrz. Dobrym wyborem w tym zakresie będzie propozycja innowacyjnego portalu internetowego DietMap, który uwzględniając wszelkie niedogodności w swej ofercie posiada oprócz diety zbilansowanej, także takie jak: dieta cukrzycowa, tania, wygodna, wegetariańska, a nawet bezglutenowa, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo DietMap.pl zapewnia wsparcie dietetyka, który postara się rozwiać najmniejsze wątpliwości związane z tematyką diety, czy zdrowego żywienia. Dodatkowo użytkownik ma możliwość kompleksowego zarządzania swoim planem żywieniowym, wymiany posiłków, czy produktów na inne, nie zmieniające wartości energetycznej diety, czy też wygenerowania tygodniowej listy zakupów niezbędnych w diecie produktów. Dzięki tym udogodnieniom dość skomplikowana dieta staje się łatwa i przyjemna, a opieka profesjonalistów zapewnia skuteczność diety i szybkie osiągnięcie zamierzonych celów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *