Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Dla kogo soczewki kontaktowe?

eye-211610_1280Soczewki to prawdziwa rewolucja w korygowaniu wad wzroku. Wyglądają dość niepozornie, ale potrafią całkowicie zmienić jakość życia. Są bardzo wygodne i praktyczne, czy jednak każdy może z nich korzystać bez ograniczeń?

O wszystkim decyduje lekarz

Prawidłowy dobór soczewek kontaktowych zawsze ma miejsce w gabinecie okulistycznym. Również wtedy, gdy soczewki nosimy od dawna, konieczne są wizyty kontrolne. Niezbędne badania to:

– sprawdzenie ostrości wzroku,
– pomiar krzywizny rogówki,
– ocena refrakcji i przedniego odcinka oka,
– ocena wydzielania łez.

Na podstawie wyników okulista wybiera rodzaj soczewek lub zaleca noszenie tradycyjnych soczewek okularowych.

Wiek to żadne ograniczenie

Soczewki mogą być noszone niemal w każdym wieku. W przypadku osób starszych przeciwwskazaniem są raczej choroby i przyjmowane leki, niż sam zaawansowany wiek, dlatego ostateczną decyzję podejmuje się po konsultacjach lekarskich. Tak samo jest z dziećmi. Zasadniczo soczewki mogą być noszone już przez dziewięciomiesięczne maluchy, jednak wielu okulistów sugeruje, by wstrzymać się z tym do ukończenia ośmiu lat. Znowu rozstrzygająca jest opinia lekarza i jeśli uzna on, że soczewki są bezpiecznym rozwiązaniem, można je kupić nawet dla przedszkolaka. Badania pokazują, że do powikłań wywołanych noszeniem soczewek dochodzi u małych dzieci niezwykle rzadko i niemal zawsze jest to wina nieprawidłowej pielęgnacji, np. nietrzymania soczewek w specjalnym płynie.

Na jakie wady?

Soczewki są coraz doskonalsze. Korygują już nie tylko krótkowzroczność i dalekowzroczność, sprawdzają się także przy astygmatyzmie i prezbiopii. Oczywiście, każda z tych wad wymaga noszenia określonego rodzaju soczewek – np. dla astygmatyków właściwe są soczewki toryczne. Trzeba też pamiętać, że moc soczewek niekoniecznie jest taka sama jak moc szkieł w okularach, dlatego soczewek nie wolno kupować na własną rękę. Rozbieżności zaczynają się zazwyczaj powyżej +/- 4 dioptrii, a źle dobrane soczewki nie będą po prostu spełniały swojej właściwej funkcji.

Soczewki prawie dla każdego

Soczewki są bezpieczne dla ludzkiego oka, niemniej jest lista przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę. Z soczewek muszą zrezygnować osoby cierpiące na zespół suchego oka, ponieważ zbyt mała ilość łez powoduje przesuszanie gałki ocznej, a soczewka będzie ją dodatkowo podrażniać. Nie należy też nosić soczewek przy alergiach, bo wtedy bardzo łatwo jest wprowadzić do oka niepożądane substancje i tym samym wywołać reakcję alergiczną. W ostateczności można przy alergii nosić soczewki jednodniowe, jeśli jednak i one powodują nadmierne łzawienie albo zaczerwienienie, także trzeba je odstawić.

Przeciwwskazaniem dla soczewek jest także cukrzyca – większa podatność organizmu na infekcje, oraz ciąża – wahania hormonalne mogą spowodować wysuszanie oka. Na soczewki muszą też uważać osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w miejscach o wysokim stężeniu pyłu. Generalnie tam, gdzie są rekomendowane okulary ochronne, soczewki nie są najlepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj także o zaletach noszenia soczewek kontaktowych

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *