Dla kobiet,  Dzieci,  Poradniki

Dlaczego niektóre zęby trzeba usunąć?

Young woman in painBolący ząb kwalifikuje się do usunięcia? Niekoniecznie. Ekstrakcja zęba powinna być ostatecznością zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta. Kiedy jest to konieczne?

Dzięki stomatologii zachowawczej zabieg ekstrakcji zęba wykonywany jest coraz rzadziej. Niestety w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie uratować zęba i konieczne jest jego usunięcie.

W pierwszej kolejności usuwa się zęby bardzo zniszczone przez próchnicę, których ubytki są tak rozległe, że nie ma możliwości wykonania na nich wkładu koronowo-korzeniowego ani korony. W przypadku, gdy nie można ich odbudować protetycznie, najlepszym rozwiązaniem jest ich usunięcie i zastąpienie koronką, implantem lub innym rodzajem protezy.
Ekstrakcja zęba jest zalecana w chorobach, w których zęby w stanie zapalnym mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Kwalifikacją do wyrwania są choroby przyzębia powodujące duże rozchwianie zębów, jak i urazy zęba, w których dochodzi do złamania korzenia lub korony, co uniemożliwia wykonanie odbudowy protetycznej. Częstym przypadkiem usuwania zębów jest przygotowanie szczęki pacjenta do leczenia ortodontycznego, aby stworzyć miejsce dla przesuwanych zębów. Taki zabieg przeprowadza się przy okazji odbudowy protetycznej, kiedy niektóre zęby utrudniają realizację takiego zadania.
Oprócz tego stomatolog może zadecydować o ekstrakcji zębów zatrzymanych, które się nie do końca wyrżnęły lub częściowo zatrzymanych, których tylko górna część jest widoczna w jamie ustnej pacjenta. Zęby wyrżnięte poza łukiem zębowym, które są trudne w leczeniu lub leczenie jest niemożliwe do przeprowadzenia, także nadają się wyłącznie do wyrwania. Kolejnym wskazaniem do ekstrakcji są dolegliwości bólowe ze strony zębów o zakrzywionych korzeniach, które nie nadają się do leczenia kanałowego.

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *