Artykuły

Dlaczego Polacy nie oszczędzają pieniędzy?

4594Zapewne obserwując zachowanie swoje, albo swoich bliskich można dostrzec, że większość osób w Polsce nie oszczędza pieniędzy. Oczywiście zapewne w tym momencie znaczna część osób powie, że no jak w Polsce można oszczędzać jak przecież zarobki są tak niskie, a wydatki tak duże?

Z jednej strony jest to racja. Jednakże warto popatrzeć na to również z nieco innej perspektywy. Bo wszyscy będą raczej zgodni w tym, że niskie zarobki nie wspomagają oszczędzania. Dodatkowo większość przedsiębiorców i pracodawców będzie również świadomych tego, że samo państwo polskie nie wspiera oszczędnościowego trybu życia. W wyniku wysokich danin publicznych, które trzeba opłacać każdy jest zmuszony do tego, żeby oddawać znaczną część swojego przychodu do skarbu państwa. Jednak nic się z tym nie poradzi, dlatego też nie ma większego sensu narzekanie na to. Jedyne co w tym momencie obywatele mogą robić to szukać luk prawnych oraz bojkotować rząd, a przy wyborach zagłosować na kogoś innego. W innych przypadkach nie ma sensu narzekać, bo to niczemu nie pomoże.

Oszczędzanie to problem Polaków

Oszczędzanie w Polsce nie jest powszechnym zjawiskiem, ale nie tylko ze względu ograniczeń finansowych, które dotykają wielu Polaków. Problem ten wynika również z tego, że wiele osób, które mieszka w Polsce po prostu nie potrafi oszczędzać. Znaczna większość społeczeństwa polskiego urodziła się w czasach, gdy panował w Polsce ustrój socjalistyczny. W tymże ustroju, gdzie panowała gospodarka centralnie planowana ludzie nie szanowali pieniędzy. Nie było takiej potrzeby. Ponieważ to nie pieniądz był produktem deficytowym, a towary. Drukowanie pieniędzy bez pokrycia, które powodowały hiperinflacje były tak naprawdę bezwartościowe. Ponieważ były one traktowane jako papier, który nie ma żadnej specjalnej wartości. Oczywiście, że pieniędzy używano w kontaktach handlowych. Jednak nikt nie miał do nich szacunku, bo towarów było zbyt mało, żeby można było respektować pieniądze.

820x461_1

Bardzo często dochodziło do sytuacji, w których ludzie załatwiali sprawy poza systemem, dokonując zwyczajnej wymiany towarowej, z pominięciem pieniądza. Czy też płacili usługą za towar. Ponieważ produkty były znacznie bardziej cenne, niżeli jakiekolwiek pieniądze.

Znając genezę problemu, można sobie zdać sprawę czemu tak naprawdę czemu Polacy nie potrafią oszczędzać. Świadomość człowieka, który żył według pewnych zasad kilkadziesiąt lat trudno od nich odzwyczaić. Człowiek nei ma tendencji do tak łatwego zmieniania swoich nawyków. Im starszy człowiek tym trudniej odzwyczaić go czegokolwiek, czy nauczyć nowych rzeczy. Wynika to ze zmian w jego mózgu. Dlatego nie ma też się dziwić temu, że obywatele Polski nie mają zmysłu oszczędnościowego. Potrafią dawać sobie radę w ciężkich warunkach, ale trudno im zadbać o poprawę swojego bytu. Zwłaszcza dlatego, że żyli w czasach, w których państwo wykonywało za nich większość rzeczy.

Jak oszczędzać pieniądze?

Prawda jest taka, że odpowiedź typu „nie mam z czego oszczędzać” wcale nie jest odpowiedzią. Jeżeli jesteś osobą, która się sama utrzymuje, zarabia pieniądze to na pewno jest możliwość, abyś znalazł sposób na oszczędzanie. Ponieważ oszczędności są poukrywane wszędzie. Możesz je znaleźć chociażby w swoich codziennych zakupach, czy też wydatkach na prąd, wodę, ogrzewanie, gaz, czy na cokolwiek. Jeżeli nie dbasz o takie rzeczy, nie interesujesz się swoimi wydatkami i nie planujesz co miesiąc swego domowego budżetu to nie masz co się dziwić, że nie masz z czego oszczędzać. Oszczędzanie nie jest tylko dla wąskiej grupy ludzi, która ma dużą nadwyżkę finansową. Oszczędzanie polega na podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Dlatego jeżeli chcesz być oszczędną osobą, musisz dokładnie analizować swoje wszystkie wydatki.

Naucz się oszczędzać swoje fundusze i gromadzić je razem z portalem finansowym Racoongo.com. Śledź najbardziej aktualne oferty dotyczące gromadzenia środków na rachunkach depozytowych w bankach, porównaj wszystkie warunki na rynku i podejmij właściwą decyzję razem z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *