Dzieci

Dlaczego przyjmowanie choliny w ciąży jest tak ważne dla rozwoju dziecka?

cholina-dla-dzieckaZdrowy rozwój nienarodzonego dziecka jest w dużej mierze uzależniony od prawidłowej diety kobiety i suplementacji ważnych składników. Przyjmowanie choliny w ciąży zapobiega wadom układu nerwowego płodu i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Przez dziewięć miesięcy życia płodowego rozwój dziecka jest wyjątkowo intensywny. Żeby przebiegał prawidłowo, konieczne jest odpowiednie środowisko, w tym prawidłowy poziom makro- i mikroelementów w organizmie przyszłej mamy. Cholina jest jednym z tych składników, których niedobór ma szczególny wpływ  na zdrowie płodu, a korzyści z przyjmowania choliny w ciąży są trudne do przecenienia.

Co to jest cholina?

Cholina to związek chemiczny, który przez wiele lat był zaliczany do witamin z grupy B (do dziś czasem jest nazywany witaminą B4). Obecnie ta systematyka uległa zmianie z uwagi na to, że organizm człowieka jest w stanie ją syntetyzować (w przeciwieństwie do innych witamin), jednakże znaczenie biologiczne choliny jest tak duże, że naukowcy zaliczają ją do substancji witaminopodobnych. Poza tym, że warunkuje prawidłowe funkcjonowanie pamięci i zapobiega miażdżycy, wpływa na prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka i przebieg ciąży. Naturalnymi źródłami choliny są jaja, mięso wieprzowe, kiełki pszenicy, szpinak i pomidory, jednak w okresie ciąży nawet najzdrowsza dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na tę substancję. Z tego względu coraz częściej ginekolodzy zalecają dodatkową suplementację choliny. 

Jaką rolę ma przyjmowanie choliny w ciąży na rozwój płodu?

Eksperci rekomendują przyjmowanie suplementów z choliną już od samego początku ciąży, a nawet jeszcze wcześniej: w ostatnich trzech miesiącach przed planowanym terminem zapłodnienia. Prawidłowy poziom choliny w organizmie przyszłej mamy ma wielki wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka i prawidłowy przebieg ciąży:

  • Chroni przed wadami wrodzonymi. Cholina bierze aktywny udział w procesie metylacji, czyli reakcji chemicznej, której skutkiem jest „wyciszanie” nieprawidłowo działających genów. Dzięki metylacji informacja genetyczna zapisana w genach może być odczytana w korzystny dla zdrowia sposób, a to z kolei zapobiega powstawaniu wad wrodzonych.
  • Redukuje poziom homocysteiny – aminokwasu, którego nadmiar w organizmie prowadzi do wad cewy nerwowej płodu: bezmózgowia, przepukliny oponowo-rdzeniowej lub rozszczepu kręgosłupa. Przyjmowanie choliny jest szczególnie ważne u kobiet z mutacją genu MTHFR, której skutkiem jest nieprawidłowe przyswajanie kwasu foliowego. Jeśli kwas foliowy jest nieprawidłowo przyswajany, to nawet suplementacja tego składnika (rekomendowana dawka to 0,4 mg/dobę w okresie przed zapłodnieniem i w pierwszym trymestrze ciąży), nie zmniejsza ryzyka wad wrodzonych dziecka.
  • Usprawnia działanie łożyska. Cholina wpływa na prawidłowe ukrwienie łożyska, a co za tym idzie – na odpowiedni transport substancji odżywczych z krwią z organizmu matki do płodu.
  • Zapobiega przedwczesnemu porodowi. Przepływanie zbyt małych ilości krwi przez łożysko może być też przyczyną stanu przedrzucawkowego: groźnej ciążowej dolegliwości, która jest bezpośrednim wskazaniem do przerwania ciąży. Dzięki temu, że cholina poprawia przepływ krwi, redukuje ryzyko stanu przedrzucawkowego.

Czy nadmiar choliny jest groźny dla dziecka?

Zapotrzebowanie na cholinę u kobiet w ciąży wynosi ok. 450 mg na dobę. Suplementacja tej substancji jest zupełnie bezpieczna, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Górny bezpieczny poziom spożycia na dobę to aż 3,5 g!  Jako że cholina, podobnie jak witaminy z grupy B, jest rozpuszczalna w wodzie, nie gromadzi się w tkance tłuszczowej i jest usuwana z organizmu na bieżąco. Z tego powodu przedawkowanie choliny jest w praktyce niemożliwe. Z drugiej strony oznacza to, że jej poziom musi być w organizmie cały czas uzupełniany poprzez dietę i suplementy diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *