Dzieci,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Dlaczego warto dbać o wzrok od najmłodszych lat?

oczy-dzieckaWiadomo, że coraz więcej dzieci ma wadę wzroku, jednak gdzie leży problem? Otóż od najmłodszych lat są one wpatrzone w ekrany, które niestety wpływają negatywnie na ich oczy. Prawda jest taka, że wielu maluchów siedzi bardzo blisko telewizora oglądając bajki, co sprawia, że ich wzrok się pogarsza już od najmłodszych lat.

Kiedyś tego nie było, jednak obecnie wielu przedszkolaków posiada już okulary korekcyjne. Warto jest więc sprawdzać swoje dziecko, ponieważ być może szybka wizyta u specjalisty będzie mogła rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Więcej informacji na temat zdrowia dzieci i dorosłych, można znaleźć na portalu Radioklinika – jest to blog o zdrowiu pisany przez troskliwych rodziców.

Bardzo wielu rodziców martwi się właśnie o to, że ich dziecko może źle widzieć. Warto jest sprawdzić, z jakiej odległości maluch ogląda bajki, czy też jeśli dziecko jest starsze jak blisko siedzi przy monitorze komputera. Niestety obecnie wielu nastolatków godzinami potrafi przesiadywać czatując w internecie, dlatego ich wzrok również pozostawia wiele do życzenia. Niestety często jest to problem sprzed wielu lat, którego rodzice nie widzieli, a teraz się pogłębia. Dlatego tak duże znaczenie będzie miało to, aby profilaktycznie udać się z dzieckiem na badania wzroku. Obecnie w wielu szkołach prowadzone są takie badania, dlatego jeśli tylko mamy o tym informacje to warto jest skierować tam dziecko.

Dla wielu osób zaskoczeniem są okulary u dziecka. Jednak prawda jest taka, że wiele dzieci ich potrzebuje. Na samym początku są to zwykle okulary korygujące, jednak w późniejszym czasie wielu z nich będzie musiało nosić mocniejsze szkła i ciągle badać wzrok. Od naszego nastawienia, oraz tego czy będziemy pilnowali dziecka, będzie zależało czy wada będzie się cofała czy pogłębiała. Warto zatem pilnować dziecko, by nie oglądało telewizji zbyt blisko, oraz by umiało zachować umiar w patrzeniu w ekrany. Niestety nowoczesne komputery, telewizory oraz telefony zachęcają do tego, by spędzać przy nich wiele czasu. Mimo wszystko należy rozważyć okulary dla swojego dziecka. Być może przydadzą się specjalnie przystosowane do komputera.

Czasy pokazują, że coraz mniej dbamy o wzrok najmłodszych, przez co wiele dzieci w szkole podstawowej zupełnie nie widzi, co jest napisane na tablicy. Oznacza to, że dostają gorsze oceny, gdyż zwyczajnie nie potrafią spisać, a co za tym idzie nie mają materiałów do nauki na sprawdziany. Koniecznie należy z dzieckiem rozmawiać na ten temat, oraz obserwować je, a być może uda nam się w miarę szybko zdiagnozować problem. Od naszego podejścia będzie zależał wzrok naszej pociechy. Dlatego jeszcze raz należy podkreślić, że warto jest systematycznie sprawdzać wzrok malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *