Suplementy diety

Kiedy i dlaczego warto stosować aminokwasy egzogenne?

nutrient-additives-2358477_1280Co przede wszystkim warto wiedzieć na temat aminokwasów egzogennych oraz w jaki sposób je stosować? Postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Aminokwasy egzogenne to bez wątpienia jedne z najbardziej istotnych substancji podczas treningu kulturystycznego. Jak wiadomo, podstawową funkcją aminkowasów egzogennych jest przeciwdziałanie procesom katabolicznym zachodzącym wewnątrz komórek mięśniowych a także wspomaganie procesów regeneracji mięśni po wysiłku. Dzięki temu można powiedzieć, że chociaż aminokwasy egzogenne nie wykazują działania stricte anabolicznego, to jednak ich odpowiednia podaż stanowi jeden z kluczowych czynników warunkujących możliwość rozbudowy masy mięśniowej. Oczywiście, odżywki zawierające różne rodzaje aminokwasów warto stosować również w fazie redukcji.

Kiedy i dlaczego warto stosować aminokwasy egzogenne?

Zasadniczo, suplementy na bazie aminokowasów egzogennych stosuje się w takich sytuacjach, jak:

  • 1. Faza budowy masy mięśniowej
  • 2. Faza redukcji
  • 3. Okresy silnego obciążenia organizmu, głównie wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów o składzie opartym na aminkowasach. Zasadniczo mamy do wyboru dwie podstawowe kategorie, a mianowicie bcaa oraz EAA.

Czym różnią się te dwa rodzaje odżywek? Popularne BCAA to oczywiście Aminkowasy o Łańcucach Rozgałęzionych(Branched Amino Acids), czyli kombinacja trzech najważniejszych z kulturystycznego punktu widzenia aminokwasów egzogennych: L-Leucyny, L-Waliny oraz L-Izoleucyny. Szacuje się, że aminokowasy z grupy BCAA stanowią nawet do 30 procent masy naszych mięśni. Odżywki na bazie aminokwasów o łańcucach rozgałęzionych najczęściej występują w składzie o proporcjach 2:1:1, chociaż zdarzają się również proporcje 4:1:1 a nawet 8:1:1.

Kiedy warto stosować BCAA? Są one przydatne przede wszystkim w fazie rozbudowy masy mięśniowej, kiedy równocześnie stosujemy odżywki białkowe. W ten sposób nasze mieśnie otrzymują potężne wsparcie chroniące je przed katabolizmem, zaś dzięki suplementacji białkiem zazwyczaj dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wszystkich aminokowasów ezgozennych.

EAA to z kolei kombinacja 8 aminokwasów egzogennych. W odróżnieniu więc od BCAA, EAA(Esential Amino Acids) to odżywka zawierająca pełen aminogram. Stosowanie EAA jest wskazane zwłaszcza w fazie redukcji, kiedy zazwyczaj ograniczamy dietę a także suplemtancję przy pomocy odżywek proteinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *