Dla kobiet

Kto i dlaczego powinien wykonać testy PAPP-A?

shutterstock_221442646Testy PAPP-A to obecnie jedne z najważniejszych badań, jakie powinny wykonać kobiety w trakcie ciąży. Wykonanie testów przesiewowych pozwala wykryć występowanie wad genetycznych oraz wrodzonych, dlatego warto na stałe zapisać je w kalendarzu badań do wykonanie przez ciężarną.

Testy PAPPA to obecnie jedne z najważniejszych badań, jakie powinny wykonać kobiety w trakcie ciąży. Wykonanie testów przesiewowych pozwala wykryć występowanie wad genetycznych oraz wrodzonych, dlatego warto na stałe zapisać je w kalendarzu badań do wykonanie przez ciężarną.

 

Na czym polegają testy PAPP-A?

 

Wiele ciężarnych zastanawia się, co tak naprawdę oznaczają test PAPP-A. Skrót pochodzi z angielskiego wyrażenia Pregnancy-Associated Plasma Protein A, oznaczającego proteinę, której podwyższony poziom występuje we krwi kobiet ciężarnych, których dziecko choruje na zespół Downa oraz inne nieprawidłowe zaburzenia genetyczne. Testy PAPP-A należą do badań skrinningowych, które wykonuje się z krwi ciężarnej w celu oznaczenia poziomu markerów. Test składa się zazwyczaj z badania USG połączonego z badaniem krwi pod kątem występowania białka PAPPA  i hormonu beta-hCG, których wykrycie wskazuje na występowanie zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub zespołu Patau, a także innych wad genetycznych w obrębie układu nerwowego. Test PAPP-A warto połączyć z badaniem ultrasonograficznym wraz z oceną przezierności karkowej płodu NT, która także ma wartość diagnostyczną. Oba badania mają wobec siebie charakter uzupełniający. USG pozwala wykryć objawy morfologiczne, takie jak nieprawidłowa przezierność karku lub wadliwa budowa kości nosowej, w tym jej brak, z kolei badanie krwi umożliwia uchwycenie aberracji chromosomalnych, które nie są widoczne na monitorze ultrasonografu, ale mogą być zdiagnozowane na podstawie składu chemicznego krwi matki. Tradycyjne USG pozwala wykryć do 80 % przypadków występowania zespołu Downa, a dzięki uzupełnieniu go o prawidłowo przeprowadzone testy PAPPA-A pozwala zwiększyć wykrywalność wad genetycznych nawet do 95 %. Badanie jest nieinwazyjne, a także w pełni bezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dla dziecka, a jego wykonanie można połączyć z jednym z planowanych badań USG.

 

Kiedy i gdzie warto wykonać test PAPP-A?

 

Test PAPP-A najlepiej wykonać pomiędzy 11 i 14 tygodniem ciąży, wraz z USG genetycznym. Badane jest szczególnie zalecane kobietom powyżej 35 roku życia, ponieważ w tej grupie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi wadami genetycznymi jest większe. Niemniej jednak Test PAPP-A powinny wykonać wszystkie ciężarne, niezależnie od wieku, ponieważ pozwala ono wykryć wady genetyczne dziecka w sposób nieinwazyjny, bezpieczny dla dziecka i przyszłej matki. Prawidłowo przeprowadzone badanie, podczas którego nie wykryto wskazanych białek, daje ciężarnej i jej partnerowi poczucie bezpieczeństwa. W przypadku wykrycia wad genetycznych podczas testu PAPP-A lekarz ginekolog może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań.

 

Niezwykle ważne jest, aby test PAPP-A został wykonany na certyfikowanym sprzęcie i został przeprowadzony przez lekarza ginekologa o odpowiednich uprawnieniach. Wykrycie wad genetycznych przy pomocy testu PAPP-A wymaga umiejętności potwierdzonych doświadczeniem i certyfikatem. W pełni profesjonalne badanie można wykonać w Warszawie, w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD. ADAD oferuje wykonywanie testów genetycznych zarówno pacjentkom, których lekarz prowadzący ciążę prowadzi praktykę w Centrum, jak i tym, których przychodnia nie oferuje tego rodzaju badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *