Artykuły

Jak dobrze opiekować się osobą starszą?

senior3Opieka nad osobami starszymi nie wynika dzisiaj jedynie z wewnętrznej potrzeby odwdzięczenia się własnym rodzicom czy dziadkom za wychowanie i wsparcie. Dla wielu jest to sposób na życie i praca. Polacy chętnie wyjeżdżają w celach zarobkowych za granicę, głównie do Niemiec, podejmując się pracy w roli opiekuna. Niezależnie od tego, czy jest to nasza praca czy też chęć pomocy naszym najbliższym, musimy wiedzieć, jak powinna wyglądać odpowiednia opieka nad osobami starszymi.

Poznaj potrzeby seniora

Aby opieka nad osobami starszymi przebiegała właściwie i bez żadnych komplikacji, należy w pierwszej kolejności zaznajomić się ze swoim podopiecznym. Jeżeli jest to nasz członek rodziny, zapewne nie będziemy musieli poświęcać temu etapowi tak dużo czasu. Jako opiekun musisz wiedzieć, jakie choroby ma senior, jakie leki i w jaki sposób przyjmuje, jak spędza czas wolny, co lubi, jakie są jego przyzwyczajenia i czego od Ciebie oczekuje.

Dostosuj plan dnia do jego możliwości

Niezwykle pomocny w codziennej opiece jest plan dnia. Osoby starsze cenią sobie stabilność i nie lubią zmian, ponieważ niekorzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Mając już wszystkie potrzebne informacji na temat swojego podopiecznego, możesz stworzyć plan dnia dostosowany do jego możliwości. Pamiętaj o różnorodności, niech każdy dzień nie wygląda w ten sam sposób. W poniedziałek do południa możecie iść na wspólne zakupy, a we wtorek na spacer do parku.

Bądź jego wsparciem

Opieka nad osobami starszymi to nie tylko obowiązki związane z ich higieną, przygotowaniem posiłków, podawaniem leków i robieniem zakupów. Senior musi czuć, że chcesz mu pomóc, że zawsze może na Ciebie liczyć. Być może jesteś dla niego jedną z obecnie najbliższych osób. Nie zapominaj o rozmowach i nie unikaj ich.

Pokaż mu, jak wiele jeszcze może zrobić

Osoba starsza wbrew pozorom może niekiedy więcej, niż jest tego świadoma. Jeżeli jej zdrowie na to pozwala, zaproponuj basen, grę w szachy, a może nawet wizytę w salonie piękności… to doskonale wpływa na jego samopoczucie, ale również stan zdrowia organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *