Poradniki,  Wiadomości medyczne

Dom opieki i moralne dylematy

grandmaKażdy, kto zastanawia się nad domem opieki dla bliskiej mu osoby ma pewne moralne dylematy z tym związane. Kwestia domów opieki niestety budzi wiele kontrowersji związanych ze standardami sprzed kilkunastu lat.

Nie jest tajemnicą, że domy opieki dawniej nie zapewniały opieki na najwyższym poziomie, a warunki mieszkaniowe i czystość zdecydowanie odbiegały od przyjętych standardów. Dzisiaj sytuacja w domach opieki, zwłaszcza tych prywatnych wygląda zupełnie inaczej. W momencie, gdy pojawiają się dylematy musimy pamiętać o tym, że dzisiejsze standardy i warunki panujące w domach opieki społecznej są dużo lepsze od tych, niż kiedyś. Możemy więc być spokojni i pewni, że nasi bliscy zostaną otoczeni najlepszą opieką z możliwych.

Bardzo często pojawia się pytanie typu ,,czy mój bliski nie będzie miał mi tego za złe?”

Dom opieki nie jest pozbyciem się ,,problemu” – jak niektórzy twierdzą. Wręcz przeciwnie – w trosce o osobę starszą, świadomi potrzeb – decydujemy się na dom opieki. Nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej samej opieki, jaką zapewnia dom opieki. Nie możemy przecież być lekarzami, opiekunami, fizjoterapeutami w tym samym czasie. W dodatku jak pogodzić opiekę nad osobą starszą z pracą i rodziną? Przyznać trzeba, że jest to niemalże niemożliwe. Skoro jesteśmy tego świadomi, to tego typu dylematy nie powinny w ogóle się pojawić.

Czy osoba starsza w domu opieki będzie się czuć dobrze?

Oczywiście nie jest to samo co dom, w którym senior mieszkał przez część swojego życia. Natomiast warunki, towarzystwo innych osób starszych, opiekunowie – wszyscy to sprawi, że seniorzy szybko się aklimatyzują w nowym miejscu i środowisku.

Decyzja o pobycie w domu opieki seniora nie jest łatwa i z pewnością pojawią się pewne dylematy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, co senior otrzyma w domu opieki, a czego my nie jesteśmy w stanie zapewnić. Całodobowa opieka medyczna, opiekunowie którzy służą pomocą o każdej porze dnia i nocy, dieta indywidualnie dostosowana do każdego opieka – są to argumenty, które są tymi przemawiającymi ,,za” w kwestii domu opieki seniora.

Artykuł przygotował Dom Opieki Wigor w Legionowie – opieka na najwyższym poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *