Featured,  Kampanie społeczne,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Dom spokojnej starości – czym powinien się charakteryzować?

Senior woman on wheelchair taking her husband's handNie radzimy sobie z bliską nam osobą, będącą pod naszą opieką. Myślimy o zapewnieniu jej opieki w domu spokojnej starości, ale nie wiemy czym kierować się przy jego wyborze? Ten artykuł może nam pomóc.

Jakie cechy powinien posiadać dom opieki?

Domy opieki to specjalistyczne miejsca, które muszą spełniać naprawdę wiele funkcji, ale również wiele wymogów stawianych im przez rodziny osób tam mieszkających. W tym tekście postaramy się przybliżyć cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry i profesjonalny dom spokojnej starości. Przede wszystkim dobry dom opieki powinien posiadać wyspecjalizowaną oraz doświadczoną kadrę. Personel powinien móc pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, dzięki któremu potrafi on sobie poradzić w każdej sytuacji. Wiadomo bowiem, że przy starszych, schorowanych ludziach nie brakuje sytuacji, w których potrzebne jest zdecydowanie oraz pewność podejmowanych decyzji. Taki wykwalifikowany personel posiada na przykład Dom Opieki Nestor – placówka położona pod Warszawą. Kwestią ważną dla niektórych, jednak nie tak istotną jak inne rzeczy (jest ona istotniejsza dla wygody rodziny pensjonariusza niż dla niego samego) jest odległość dzieląca ośrodek i miejsce zamieszkania rodziny kuracjusza. Wiadomo przecież, że osoba pozostawiona w takim ośrodku ma prawo czuć się samotnie bez swojej rodziny: dlatego ważne jest, aby móc odwiedzać pensjonariusza. Kolejną kwestią, jaką powinien charakteryzować się dobry dom spokojnej starości, jest atmosfera oraz okolica.

Starsi ludzie lubią wolne spacery, podziwianie przyrody oraz najzwyczajniejsze w świecie cieszenie nią oka. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy zadbać o to, aby ośrodek do którego kierujemy naszą mamę, babcię, naszego dziadka lub tatę, był położony w okolicy otoczonej łąkami czy lasami, zapewniając im w ten sposób nieograniczone możliwości obrania tras spacerowych. Dom Opieki Nestor posiada wspaniały ogród, a dodatkowo otoczony jest polami, lasami oraz łąkami, co zapewnia umysłowy oraz duchowy komfort osobom mieszkającym w nim. Dobry dom spokojnej starości to oczywiście taki, który zwraca uwagę przede wszystkim na dobro swoich mieszkańców: dlatego możliwość codziennej rozrywki, jak na przykład dobrze wyposażona biblioteczka, gry planszowe, seanse filmowe czy wspomniane już wyżej spacery, na pewno ucieszą pensjonariuszy, czyniąc ich szczęśliwszymi. Oprócz tego każdym dom opieki powinien być wyposażony w poręcze (na przykład w łazienkach i toaletach), podjazdy dla wózków, a najlepiej jak najmniejszą ilość schodów czy podestów, oraz przyrządy do rehabilitacji, dzięki którym starsi, schorowani pensjonariusze mogą ćwiczyć, aby dłużej pozostać aktywni. Dodatkową cechą dobrego domu spokojnej starości są kucharze, którzy stosują się do próśb oraz poleceń pensjonariuszy oraz ich lekarzy dotyczących diety dostosowanej do potrzeb tych pierwszych.

Wiadomo również, że prócz cech wymienionych powyżej (wykwalifikowany personel, spokojna okolica, codzienna rozrywka) dom spokojnej starości powinien charakteryzować się również uśmiechniętym, pogodnym i łagodnym personelem, co dla starszych, często schorowanych ludzi, jest naprawdę ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *