Dla kobiet,  Poradniki

Gdzie wykonać mammografię? Poznań daje dużo możliwości

mamografiaRegularne badanie piersi jest niezwykle istotne, szczególnie w przypadku starszych kobiet, gdyż pozwala wykryć niepokojące zmiany i w porę zareagować. Dlatego warto systematyczne poddawać się mammografii. Poznań posiada na swoim terenie wiele placówek, w których można wykonać tego typu badania.

Podstawą w profilaktyce chorób piersi jest samodzielne badanie własnych piersi i to ono odpowiada za ujawnienie 60% objawowych raków piersi. Metoda ta jednak nie zawsze umożliwia wykrycie wszystkich zmian nowotworowych. Z tego powodu jak podkreśla dr Elżbieta Michalska z pracowni rentgen-poznan.pl, mammografia powinna być wykonywana przez kobiety regularnie. Poznań może pochwalić się dużą ilością placówek, które umożliwiają przeprowadzenie badań tego typu.

Czym jest mammografia?

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, które zalecane jest głównie w przypadku kobiet po 35 roku życia. Wykonuje się je za pomocą promieni rentgenowskich – uwidaczniają one kształt guza i pozwalają określić rodzaj nowotworu. Na chwilę obecną nie ma metody wykrywania raka, która byłaby równie bezpieczna, szybka (badanie trwa zaledwie kilka minut) i skuteczna.

Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania, choć w dniu samego badania nie powinno stosować się dezodorantu, zasypki lub pudru. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego aparatu, który wytwarza promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Mammografia obejmuje wykonanie zdjęć w dwóch projekcjach oraz ich opis.

Bezpłatna mammografia? Poznań to umożliwia

W celu walki z nowotworem piersi powstał Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, którego celem jest zapewnienie raz na dwa lata wszystkim Polkom w wieku od 50 do 69 lat bezpłatnej mammografii. Poznań posiada na swoim terenie dziewięć różnych ośrodków, w których kobiety zakwalifikowane do programu mogą nieodpłatnie wykonać tego typu badania.

Warto zauważyć, że nie każda kobieta może zostać objęta działaniem ww. Programu – wyklucza on m.in. młodsze kobiety oraz panie, które już wcześniej leczyły się z powodu nowotworu piersi o charakterze złośliwym. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne udanie się do prywatnej, wyspecjalizowanej w wykonywaniu badań mammograficznych placówki.

Mammobusem w podróż po lepsze zdrowie

Przebadać swoje piersi można również w mammobusie, który od czasu do czasu pojawia się na poznańskich ulicach. W takim przypadku procedura badania wygląda podobnie jak w przypadku normalnej mammografii: najpierw badana rejestruje się na podstawie dowodu osobistego oraz dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego i wypełnia odpowiednią ankietę. Potem zostaje wykonane badanie radiologiczne piersi. Jego odczyt bada niezależnie dwóch radiologów, którzy następnie przekazują wyniki pacjentce wraz z zalecaną datą następnego badania (najczęściej po upływie 24 miesięcy). Wyniki badania zostają także przesłane na adres domowy.

Systematyczna mammografia jest niezwykle ważna, gdyż rak piersi jest najczęściej występującą wśród kobiet chorobą nowotworową (29% wszystkich nowotworów) i stanowi główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia – w samym tylko Poznaniu co roku umiera na niego ok. 40 kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *