Poradniki

Halitoza – przyczyny i objawy brzydkiego zapachu z ust, jak sobie z nimi radzić

halitozaHalitoza inaczej nazywana brzydkim oddechem lub fetorem bardzo często jest bagatelizowana. Winę za brzydkich zapach zrzuca się przede wszystkim na nieprawidłową higienę lub dietę osoby cierpiącej na tę dolegliwość. Prawda nie niestety nie jest taka prosta w tym przypadku. Chociaż faktycznie część osób nie dba o prawidłową higienę, to osoby cierpiące na halitozę często próbują ją zwalczać wszelkimi dostępnymi metodami w tym środkami higieny ust! Niestety szacuje się, że na halitozę może cierpieć aż około 50% społeczeństwa!

  • Czym jest halitoza

Halitoza to dosłownie brzydki zapach z ust. Bywa również określana jako fetor ex ore lub oral malodor co przeważnie znaczy również po prostu nieprzyjemny zapach z ust. Halitoza jest chorobą często spowodowaną przez nadmierną ilość namnażających się bakterii. To jedno z najnieprzyjemniejszych schorzeń, głównie ze względu na problemy jakie ze sobą niesie. Chociaż nie jest to może na tyle poważne jak nowotwór, jednak to schorzenie jest częstą przyczyną izolacji osoby chorej przez społeczeństwo.

  • Objawy halitozy

Najczęstszym i najbardziej przykrym objawem halitozy jest bardzo nieprzyjemny zapach z ust, niezależnie czy to rano, wieczorem, po posiłku czy przed. Bardzo często nasila się on po śnie, kiedy jama ustna jest przesuszona i wraca bardzo szybko nawet po umyciu zębów czy stosowaniu środków zmieniających zapach. Kolejnymi objawami mogą być ubytki w zębach, w szkliwie oraz zbyt duża ilość biało – żółtego osadu na języku, który jednocześnie może powodować brzydki zapach.

  • Przyczyny halitozy

Przyczyn halitozy jest tak naprawdę bardzo dużo. Chociaż najczęściej winę zrzuca się na niewłaściwą higienę jamy ustnej, to jest to tylko połowicznie prawdą. Główną przyczyną halitozy są namnażające się niepożądane bakterie w jamie ustnej, a najczęściej na języku. Z jakichś powodów namnażają się one szybciej niż u zdrowego człowieka. Owo namnażanie się i jego prędkość może być spowodowana innymi chorobami, ale nigdy higieną jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ duża część osób cierpiąca na halitozę często bardzo dba o właściwą higienę, a mimo to bakterie namnażają się w zawrotnym tempie! Wtedy trzeba szukać innych przyczyn.

5 przyzwyczajeń z których musisz zrezygnować przy halitozie

 • Alkohol

Częste picie alkoholu przesusza jamę ustną a do tego trawiony alkohol bardzo nieprzyjemnie pachnie. Przy halitozie zaleca się ograniczenie produktów alkoholowych w celu załagodzenia brzydkich zapachów.

 • Papierosy

Papierosy ze względu na swój nieprzyjemny zapach oraz zbliżone do halitozy składników chemicznych o specyficznej woni również są niezalecane. Zwłaszcza przed badaniem diagnostycznym konieczne jest unikanie palenia przez osiem godzin przed zabiegiem.

 • Aromatyczne potrawy

Mowa tutaj o silnych olejkach aromatycznych zawartych przede wszystkim w czosnku i cebuli, które wchłaniają się do krwi i wydychane są wraz z powietrzem, zatem żadne środki odświeżające nie będą w stanie pomóc w zniwelowaniu fetoru.

 • Miętowe cukierki i gumy do żucia

Chociaż reklamy zachęcają nas do stosowania miętowych produktów, to mięta w pierwszej chwili niweluje zapach, jednak zaraz po usunięciu jej z jamy ustnej wzmacnia ona wszelkie brzydkie zapachy.

 • Płyny do płukania na bazie alkoholu

To największy wróg osób cierpiących na halitozę! Stosowanie płynów na bazie alkoholu powoduje przesuszenie śluzówki gardła a co za tym idzie namnożenie się „śmierdzących bakterii”.

  • Na czym polega diagnostyka halitozy

To jedna z najbardziej nieprzyjemnych diagnostyk, ale dla osoby badającej pacjenta. Dzieje się tak dlatego, że najlepszym sposobem na określenie jest powąchanie przez lekarza oddechu osoby cierpiącej na halitozę. Nazywane jest to badaniem organoleptycznym. Jest również urządzenie zwane helikometrem, jednak nie jest ono tak skuteczne jak pierwsze z badań.

  • Do jakiego lekarza udać się z podejrzeniem halitozy

Przy podejrzeniu halitozy należy w pierwszej chwili udać się do dentysty, aby ten określił czy nie ma ubytków w uzębieniu, dziąsłach, a także czy prawidłowo utrzymujemy higienę jamy ustnej. Jeżeli wszystko jest w porządku trzeba udać się do laryngologa, aby ten sprawdził czy nie ma żadnych stanów zapalnych które mogą powodować wydzielanie wydzielin sprzyjających rozmnażaniu się bakterii. Ostatecznością jest gastrolog, który sprawdzi, czy przyczyną odoru nie są choroby układu trawiennego jak na przykład refluks czy niedomykalność wejścia do żołądka.

  • Jak przeciwdziałać halitozie

Niestety jedyną do tej pory skuteczną metodą przeciwdziałania jest właściwa higiena. Wręcz rygorystyczne przestrzeganie pewnych zasad jak: mycie zębów po każdym posiłku, nitkowanie po każdym posiłku, płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami. Nawet jeżeli lekarz, który zasugerowany został wyżej wykryje nieprawidłowości, należy leczyć je czyli stosować leczenie przyczynowe, ale również pilnować higieny, aby pozbyć się brzydkich zapachów, co nazywane jest leczeniem objawowym halitozy.

   • Higiena jamy ustnej – co stosować

Najlepszymi środkami do higieny jamy ustnej będą środki do płukania jamy ustnej, pasty do zębów i odświeżacze do ust na bazie związku nazywanego chlorheksydyną. Nie ma ona działania wysuszającego w przeciwieństwie do środków na bazie alkoholu. Oprócz tego wszelkie środki bakteriobójcze i bakteriostatyczne, oraz specjalne szczoteczki do usuwania osadu na języku.

10 najpopularniejszych chorób powodujących halitozę

 1. próchnica zębów

 2. ubytki w zębach

 3. stany zapalne dziąseł

 4. zapalenie oskrzeli

 5. zapalenie migdałków

 6. zapalenie zatok

 7. zapalenie ucha

 8. choroby gardła

 9. cukrzyca

 10. uchyłki przełyku i choroby refluksowe

  • Skutki chorowania na halitozę

Niestety halitoza chociaż tak skrzętnie ignorowana ma wiele nieprzyjemnych konsekwencji zarówno zdrowotnych jak i społecznych, o których warto pamiętać.

   • Zdrowotnościowe

Ignorowanie halitozy może być skutkiem dalszego rozwoju chorób, które ją powodują aż do sytuacji krytycznych. Może się tak dziać niemal przy każdej chorobie od lekkiego zapalenia dziąseł czy ubytku w zębie po zapalenie zatok czy ucha, które mogą być niezwykle groźne dla zdrowia.

   • Społeczne

Co gorsza, halitoza ma swoje skutki społeczne. Osoby cierpiące na halitozę są odsuwane, a często odsuwają się one same od społeczeństwa. Rezygnują ze związków między ludzkich w tym nawet partnerskich, a co gorsza są bardzo negatywnie postrzegane: jako osoby niechlujne i brudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *