Artykuły

Implantologia bez tajemnic. Leczenie w gabinecie krok po kroku

master-team-1Przymierzasz się do założenia implantów zębów? Nie bądź laikiem w tej dziedzinie. Przygotuj się do wizyty i sprawdź, co czeka Cię po przekroczeniu progu gabinetu dentystycznego.

1. Początek, czyli konsultacja, badania i diagnostyka

Przygodę z dziedziną stomatologii, jaką jest implantologia, zaczynamy od konsultacji wstępnej – na niej przedstawione są oczekiwania pacjenta, dostosowany do nich szczegółowy plan leczenia oraz wszelkie koszty. Bardzo ważne jest też przekazanie informacji lekarzowi przez pacjenta o swoim stanie zdrowia. Sam implantolog także dopytuje o różne kwestie, np. czy pacjent przechodził jakieś operacje, czy przyjmował na stale leki. Następnie przychodzi kolej na badanie kliniczne, czyli tzw. badanie jamy ustnej. Wykonywana jest też tomografia komputerowa oraz badania ogólne (morfologia, OB itd.).

2. Konkrety, czyli zabieg wszczepienia, gojenia i odsłonięcia implantu

Na początku dentysta przystępuje do wszczepienia implantu w określonym położeniu w kości. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem mało inwazyjnej metody chirurgicznej. Jeśli implant zostaje ulokowany w miejscu brakującego w całości zęba, jest to implantacja zwykła – najczęściej wykonywana. Może być jednak taka sytuacja, że trzeba naprawić złamany lub zepsuty ząb – w tym przypadku trzeba go najpierw wyeliminować., by wszczepić nowy. Wówczas ma się do czynienia z implantacją natychmiastową.

Natychmiastowo po założeniu implantu rozpoczyna się proces osteointegracji, a więc gojenia się tkanki kostnej wokół implantu. Implant należy zakmnąć pod dziąsłem na kilka, kilkanaście tygodni – to zależy od wielkości oraz stanu otaczającej go tkanki kostnej.
Czas gojenia implantów może być różnorodny, a nawet znacząco różniący się od siebie. Wiele w tym przypadku zależy od ich jakości, a więc firmy, która je produkuje. Można jednak stwierdzić, że czas gojenia implantu oscyluje w granicach od 4 tygodni do 3 miesięcy. Znaczenie mają także czynniki indywidualne.

Po gojeniu przychodzi czas na odsłonięcie implantu. Implantolog nacina błonę śluzową umiejscowioną nad wszczepem i wkręca w implant tzw. śrubę gojącą.

3. Końcówka, czyli etap protetyczny

Podczas tego etapu wykonuje się koronę, most lub protezę, którą następnie mocuje się do założonego implantu – w zależności od potrzeb pacjenta. Standardowo cały proces protetyczny zajmuje około 2 tygodnie, a więc wystarczą 4 wizyty na jego dopełnienie. Nowa korona idealnie imituje prawdziwy ząb i jest przytwierdzana na stałe do łącznika. Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *