Medycyna estetyczna,  Zdrowie i Uroda

Implanty – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

klinika stomatologicznaImplanty stomatologiczne stanowią tytanowe śruby, które zastępują korzeń zęba. To dlatego na tak wykonaną rekonstrukcję pojedynczych zębów, a nawet całego uzębienia decyduje się coraz więcej osób. Implant stanowi doskonałą alternatywę dla ruchomych protez. Praktycznie nie różni się niczym od zębów naturalnych. Jest tak samo trwały, utrzymuje się przez długi czas i nie ma problemów z zachowaniem higieny, co jest znacznie trudniejsze w przypadku protez wszelkiego rodzaju. Nadto pacjenci nie odczuwają dyskomfortu towarzyszącego właśnie noszonym protezom, bowiem implanty przymocowane są na stałe.

Dzisiejsza stomatologia pozwala na przywrócenie pięknego i zdrowego uśmiechu wszystkim pacjentom, którzy cierpią z powodu braku jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. Nim zdecydujemy się na taki zabieg warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą zaważyć o wyborze tej bądź innej metody walki z uzębieniem, które w jakikolwiek sposób nam nie odpowiada.

Implant jest warty stosowania spośród wszystkich dostępnych metod, ze względu na jego trwałość. Braki w uzębieniu powoduję problemu z żuciem, trawieniem, a nawet słuchem. Do tego z czasem zmieniają się rysy twarzy, ze względu na naturalny proces zaniku kości. Dzięki implantom stymulowana jest tkanka kostna, co pomaga zachować zdrowie, jak i owal twarzy.

Istnieją przeciwwskazania do wykonania tegoż zabiegu, a mianowicie:

wiek poniżej 18 lat,
paradontoza,
nieustabilizowana cukrzyca,
nowotwory,
AIDS,
osteoporoza,
zaburzenia krzepnięcia krwi,
ciąża,
palenie tytoniu.
Przygotowanie do zabiegu wymaga przeprowadzenia konsultacji u implantologa. Następnie badania stomatologicznego, wykonania zdjęć pantomograficznego oraz tomograficznego, dzięki którym można uzyskać informacje odnośnie jakości, gęstości oraz liczby kości. Następnie ustala się warianty leczenia.

Sam zabieg przebiega w dwóch etapach:

chirurgicznym – w kość szczęki wszczepia się implant oraz łącznik protetyczny. Po około 10 dniach zdejmuje się szwy. W czasie 3-6 miesięcy dochodzi do osseointegracji – procesu zrostu żywej tkanki kości z tytanem, dzięki czemu implant zostaje ustabilizowany,
protetycznym – na powstałej bazie wykonuje się obudowę protetyczną. Całość trwa od tygodnia do trzech, podczas których pobierane są wyciski, wykonywane przymiarki i implanty dobierane są w taki sposób, by stanowiły całość wraz z pozostałymi zębami.
Implanty służą przez wiele lat, jeśli pacjent odpowiednio dba o higienę jamy ustnej i stosuje się do zaleceń lekarza, czyli wykluczenia używek, stosowanie miękkiej diety, jak i miękkiej szczoteczki oraz indywidualnych zaleceń zarówno tych tuż po zabiegu, jak i w późniejszym czasie.

Artykuł napisany przy współpracy z kliniką stomatologiczną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *