Wiadomości medyczne

Implanty zębów – zabieg implantacji krok po kroku

dentist-2264144_1280Wbrew pozorom, implanty zębów nie wyglądają nienaturalnie. Dzięki nim możemy spełnić swoje marzenie o pięknym uśmiechu.

Ponadto implanty przeciwdziałają zanikowi kości (przenosząc równomiernie siłę żucia na żuchwę lub szczękę) i przywracają swobodę mówienia. Jak wygląda zabieg implantacji?

Krok 1. Konsultacja i badania lekarskie

Osoby zdecydowane na wszczepienie implantów zębów, na pierwszej wizycie spotykają się z lekarzem implantologiem. Celem takiego spotkania jest uzyskanie wszystkich podstawowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, przyjmowanych leków, nałogów, a także obecnych i przebytych wcześniej chorób.

Badania przeprowadzane przed zabiegiem implantacji są bardzo szczegółowe. Konieczne jest wykonanie m.in. zdjęć radiologicznych i tomografii komputerowej. Dzięki temu badaniu dentysta może ocenić stan kości, wysokość wyrostka zębodołowego (w miejscu, gdzie planowane jest wszczepienie implantu), grubość błony śluzowej czy też ogólny stan zębów. Istotną rolę w planowaniu zabiegu odgrywają też badania ogólnomedyczne:

  • OB,
  • morfologia krwi (z rozmazem),
  • cukier,
  • poziom witaminy D3,
  • hormony – TSH, T3 i T4,
  • HIV.

W przypadku pacjentek przechodzących menopauzę, zwykle zleca się również badania w kierunku zagrożenia osteoporozą (niemniej jednak, gabinet stomatologiczny nie musi uznać tego schorzenia za warunek uniemożliwiający przeprowadzenie implantacji).

 

Krok 2. Diagnostyka

Po przeanalizowaniu wszystkich wyników badań, lekarz przedstawia swojemu pacjentowi informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach implantacji. Często na tym etapie podawany jest też wstępny kosztorys leczenia. Lekarze przygotowują najczęściej kilka różnych metod przeprowadzenia zabiegu – różnią się one nie tylko kosztami, ale też np. ilością implantów.

 

Krok 3. Zabieg

Podczas zabiegu lekarz umieszcza implanty stomatologiczne w kości. Ponieważ nie jest to zbyt inwazyjne działanie, zazwyczaj wystarczy znieczulenie miejscowe lub przewodowe. Miejsce, w którym ma znaleźć się implant, wykonuje się przy pomocy kalibrowanych wierteł. Po wykonaniu otworu lekarz wkręca implant z odpowiednią siłą – cały zabieg trwa najczęściej kilkadziesiąt minut.

Dziąsło po zabiegu jest zszywane. Szwy zdejmuje się po upływie ok. 14 dni. Czas gojenia wynosi od 1,5 miesiąca do 3 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *