Poradniki

Jak chronić się przed komarami i kleszczami? Preparaty, opaski i opryski

Ochrona swojego domu i otoczenia przed komarami i kleszczami to jeden z naszych letnich priorytetów – szczególnie, kiedy mamy małe dzieci i dom z ogrodem. W takim wypadku chronić powinniśmy nie tylko siebie, ale i nasze najbliższe otoczenie oraz zwierzęta. Jakie mamy możliwości, żeby się chronić?

Opaski na komary – czy warto?

Po opaski na komary chętnie sięgamy podczas wakacyjnych wyjazdów, wypadów w góry czy do lasu. Szczególnie chętnie wybieramy je dla naszych dzieci, spokojniej obserwując ich wieczorne zabawy przy ognisku nad jeziorem. Warto sięgać po te ekologiczne (np. nasączone olejkiem z lawendy), które mają ładniejszy zapach i nie wpływają negatywnie na nasz własny układ oddechowy. Warto jednak zaznaczyć, że choć opaski odstraszają komary, nie mamy 100% pewności, że nie będzie żadnych ugryzień. Mimo to są skuteczne.

opaska_na_komaryPreparaty na komary i kleszcze

Preparaty na komary i kleszcze to przede wszystkim różnego rodzaju spray’e z dodatkiem DEETu, który działa zabójczo na te owady. Warto jednak zaznaczyć, że DEET wpływa negatywnie również na nasz organizm – warto więc nie sięgać po te środki, które mają wysokie stężenie tej substancji. Spray’e nie są też wystarczająco skuteczne na kleszcze – tutaj niestety, żadne środki nie dają nam 100% pewności. Przed kleszczami warto chronić również nasze zwierzęta, szczególnie psy, które przynoszą nam te owady do domu – specjalnymi obrożami, spray’ami lub tabletkami.

Opryski na kleszcze

Kleszcze to niestety nie tylko mieszkańcy lasów czy łąk, ale również naszych ogrodów. Dlatego konieczne jest wykonywanie odpowiednich oprysków, w szczególności w sytuacji, kiedy te owady licznie występują w naszych przydomowych ogrodach. Najlepiej wybrać preparat, który nadaje się do stosowania zarówno do przestrzeni otwartych, jak i zamkniętych (np. altanek, budek ogrodowych, garaży). Warto zwrócić uwagę również na środki ekologiczne, które przy okazji zwalczają wiele szkodników roślin ogrodowych, a przy okazji nie szkodzą ekologicznym uprawom.

na-komary

Naturalne sposoby na ochronę domu przed komarami

Na oknach warto ustawić rośliny, które działają odstraszająco na komary – np. bazylię, miętę, pelargonię czy kocimiętkę. Komary nie przepadają również za zapachem cebuli czy czosnku – wystarczy przekroić np. cebulę na pół i położyć obok okna, aby odstraszyć te owady. Alternatywą dla ziół są olejki naturalne (najlepiej lawendowy lub z trawy cytrynowej), które można rozpylać przy pomocy kominków aromatycznych, dodawać do prania, do mycia podłogi czy stworzyć sobie z nich perfumy. Lawendę warto siać również przy altanie – pięknie wygląda i odstrasza od nas owady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *