Poradniki

Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

stomatologNie taki diabeł straszny, czyli o tym, jak przełamać lęk

Gabinet dentystyczny może budzić przerażenie. Szacuje się że nawet połowa Polaków boi się wizyty u dentysty. Lęk ten przenosimy również na nasze dzieci. W psychologii taki stan lęku określany jest terminem dentofobii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gabinety stomatologiczne, na przestrzeni ostatnich lat, przeżyły prawdziwą metamorfozę. Obecnie placówki dbają o to, aby miejsca te były przyjazne i nie kojarzyły się pacjentowi z bólem.

Niejeden dentysta wykorzystuje obecnie komputerowe znieczulenia, piasek zamiast tradycyjnego wiertła, leczenie z wykorzystaniem żelu. Stomatolog może podać również pacjentowi znieczulenie ogólne (np. przy prowadzaniu zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej). W gabinetach dla dzieci stosowany jest gaz rozweselający. Pomocna okazuje się metoda „leczenia na 4 ręce”, która zmniejsza dyskomfort pacjenta.

Lęk przed dentystą możemy także nieco oswoić samodzielnie. Nie warto nastawiać się na ból i duży dyskomfort. Przed wizytą w gabinecie, możemy posłuchać ulubionej muzyki, zaparzyć melisę lub postarać się w inny sposób relaksować.

Jak przygotować się do wizyty?

calendarDo wizyty w gabinecie dentystycznym warto się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest umówienie wizyty. Większość przychodni proponuje możliwość telefonicznej rezerwacji terminu (często można również zamówić wizytę za pomocą wiadomości e-mail). Najlepiej dokładnie przedstawić cel naszej wizyty. To sprawi, że dentysta zarezerwuje dla nas odpowiednią ilość czasu i będziemy mogli od razu rozpocząć leczenie. Wizytę warto również potwierdzić na około 24 godziny przed umówionym terminem.

Kolejnym krokiem jest wypisanie, czego oczekujemy od gabinetu oraz jakie towarzyszą nam objawy. Wizyta przebiegnie sprawniej, gdy dokładnie sprecyzujemy nasze dolegliwości. Jeśli przyjmujemy leki, warto zapisać ich nazwy na kartce i dać ją stomatologowi.

Na wizytę powinniśmy zabrać zdjęcia RTG i wyniki badań (o ile je posiadamy) – najlepiej dzień wcześniej spakować je do tekturowej teczki. Ważne jest także to, aby dentysta miał dostęp do naszej dokumentacji medycznej. Gdy zmieniamy specjalistę, należy całą dokumentację przenieść do nowej placówki. Na wizytę należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Koniecznością jest także dokładne zadbanie o higienę jamy ustnej (umycie zębów i wyczyszczenie ich nicią dentystyczną). W gabinecie najlepiej pojawić się kilkanaście minut przed terminem umówionej wizyty.

Artykuł przygotowany przez:
Galeria Uśmiechu – gabinet stomatologiczny z Częstochowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *