Poradniki,  Wiadomości medyczne,  Zdrowie i Uroda

Jak rzucić palenie?

stop palenieOdpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. W zasadzie nie ma jednej cudownej metody pozwalającej rzucić palenie z dnia na dzień. Najważniejsze w tym wszystkim jest nastawienie i chęć pozbycia się nałogu. Oczywiście nie zawsze to wystarcza i wówczas potrzebna jest pomoc specjalistów. Już na wstępnie trzeba powiedzieć sobie jasno: papierosy i zawarta w nich nikotyna są bardzo szkodliwe i uzależniają tak samo jak alkohol i narkotyki.

Od czego zacząć?

Wielu palących postanawia skończyć z nałogiem ze względu na prośby rodziny lub wskazania medyczne. Jednakże w takich przypadkach najczęściej walka z papierosem okazuje się przegrana. W końcu jeśli sami chcemy palić, ale nie robimy tego, bo ktoś nas o to poprosił to nie można uznać, że walczymy z uzależnieniem. Bez głębokiego przekonania o chęci rzucenia palenia wszystkie metody okazują się bezsilne. Motywacja jest napędem w procesie dążącym do wykluczenia papierosów z naszego życia.

Palę, bo lubię. Rzucam, bo muszę…

Jeśli powyższe stwierdzenie dotyczy również Ciebie, to jeszcze długa droga przed Tobą. Jeśli należysz do tych, co lubią swój nałóg i uważają, że jest zły, ale… Oznacza to, że nie jesteś jeszcze gotowy, aby podjąć z nim walkę. Chcąc się pozbyć papierosów musisz znaleźć sobie jakiś powód, który będzie do Ciebie przemawiał. Nie może to być tylko świadomość o szkodliwości palenia albo o zaletach z wyjścia z nałogu. Musi to być jakaś realna rzecz, która uświadomi Ci, że chcesz rzucić palenie. Jedni uznają, że nie chcą już wydawać na to pieniędzy i im to pomaga. Inni chcą być zdrowsi, a jeszcze inni mają dość żółtych dłoni i zębów. Nie ważne jak błahy może wydawać się Twój powód. Ważne, żeby dla Ciebie miał duże znaczenie i pozwolił Ci wyjść z tej walki zwycięsko.

Zapalę tylko jednego…

Po rzuceniu palenia nie możemy łudzić się, że zapalimy tylko jednego i na tym skończy się nasz powrót do nikotyny. Jeśli podjęliśmy już próbę wyjścia z nałogu musimy starać się trzymać podjętej przez nas decyzji. Co może nam w tym pomóc? Bardzo ważne jest wsparcie bliskich. Każdy będący w nałogu może teraz powiedzieć: „Sam dam sobie z nim radę”, ale to nie prawda. Jeśli czujemy, że ktoś nas wspiera i motywuje w wytrwaniu w naszym postanowieniu, to jest nam znacznie łatwiej. Dobrym rozwiązaniem jest również wspólne rzucanie palenia. Wówczas możemy się wzajemnie kontrolować, a jednocześnie jesteśmy w stanie zrozumieć trapiący nas nałóg. Zatem jeśli chcesz podjąć walkę z papierosami namów do tego także swoją rodzinę i znajomych. Wspólnie będzie Wam dużo łatwiej.

Kontroluj swoje zachowania

Prawda jest taka, że przed pozbyciem się nałogu na dobre podejmujemy średnio kilka decyzji o próbie rzucenia papierosów. Zazwyczaj kończą się one fiaskiem, ale mogą być dobry początkiem do rozstania z nikotyną w przyszłości. Zatem jeśli kolejny raz nie udało się wygrać z nałogiem, to od tego czasu zacznij zapisywać każdego papierosa. Notuj również datę i godzinę, odczucia oraz czynności towarzyszące, to pomoże Ci zmienić przyzwyczajenia. Wparcia w walce z nałogiem i w twardym powiedzeniu: rzucam palenie, udzielą terapeuci z kliniki Free Forever.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *