Dla kobiet

Jak smog wpływa na ciąże?

Nie da się zaprzeczyć, że smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Szczególnie narażoną grupą są dzieci i osoby starsze. A co w przypadku ciąży? Czy zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na dziecko już w okresie prenatalnym?

 

Czym jest smog?

 

Smog jest widocznym i wyczuwalnym potwierdzeniem zanieczyszczenia powietrza. Powstaje, kiedy znajdujące się w atmosferze pyły, dym i spaliny, mieszają się z mgłą w trakcie bezwietrznej pogody. Najczęściej pojawia się w okresie grzewczym, bo to właśnie domowe piece i kotły są jedną z głównych przyczyn niskiej emisji (emisji zanieczyszczeń na wysokości do 40 m). Składa się z wielu szkodliwych związków, takich jak tlenki siarki, węgla i azotu, benzen, benzo[a]piren czy pyły zawieszone PM10 i PM2.5.

 

Źródła smogu

 

Istnieje wiele źródeł zanieczyszczenia powietrza, jednak główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja. Jest to emisja substancji na niewielkich wysokościach, do 40 m. Większość szkodliwych związków trafiających do atmosfery to produkty spalania, pochodzące z gospodarstw domowych, transportu i przemysłu. Często domy nie są podłączone do sieci ciepłowniczej, tylko korzystają z prywatnych kotłów grzewczych, które w większości przypadków są stare i nieefektywne. Kiepskiej jakości paliwa, niskokaloryczny węgiel, muł, flot, a nierzadko również śmieci produkują mnóstwo pyłów i innych zanieczyszczeń. Intensywny transport, szczególnie samochodowy uwalnia do atmosfery ogromne ilości spalin. Nie bez znaczenia jest też energetyka i rolnictwo.

 

Konsekwencje zdrowotne

 

Unoszące się w powietrzu substancje z każdym wdechem przedostają się do naszych płuc i powodują ogromne szkody dla organizmu. Najniebezpieczniejsze są tzw. pyły zawieszone, czyli mieszanina stałych i ciekłych zanieczyszczeń w formie mikroskopijnych cząstek. Większe z nich osiadają w naszych płucach i podrażniają drogi oddechowe, prowadząc do ich infekcji, a nierzadko do raka płuc i krtani. Mniejsze przedostają się do pęcherzyków płucnych i krwioobiegu, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla pracy serca. Wraz z innymi związkami, takimi jak benzo[a]piren zwiększają ryzyko problemów astmatycznych, alergii, miażdżycy, bezpłodności i nowotworów. Nawet, jeśli nie cierpimy z powodu żadnych większych dolegliwości, prawdopodobnie pojawiają się u nas częste problemy z koncentracją i uczucie zmęczenia. Smog działa w ten sposób na wszystkich, jednak szczególne niebezpieczeństwo stanowi dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży.

 

Smog a ciąża

 

Płód w łonie matki rozwija się bardzo szybko, dlatego jest on czuły na wszelkie substancje, które do niego docierają. Udowodniono, że bariera łożyskowa nie chroni w pełni płód przed składnikami smogu, takimi jak WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Wśród kobiet, które w trakcie ciąży narażone były na częsty kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, częściej dochodzi do przedwczesnych porodów, poronień i mniejszej masy urodzeniowej dziecka. Dzieci, które w okresie prenatalnym narażone były na działanie smogu, mają zauważalnie niższą objętość płuc, częściej chorują na astmę, alergie oraz zapalenia i infekcje dróg oddechowym. Ich zdolności poznawcze bywają gorzej rozwinięte niż w przypadku dzieci, których ciężarne matki przebywały w czystym środowisku. Nierzadko również poziom ich inteligencji bywa zauważalnie niższy.

Smog ma również wpływ na samą możliwość zajścia w ciąże. Zanieczyszczenie powietrza może powodować problemy z płodnością. U mężczyzn spada ilość testosteronu oraz pojawiają się uszkodzenia plemników. Kobietom za to znacznie ciężej o udany zabieg in vitro.

 

Jak się chronić?

 

Nie każdy ma możliwość wyjazdu na wieś i przebywanie przez cały okres ciąży w zdrowym otoczeniu. Dlatego, jeśli spodziewasz się dziecka, zadbaj o czyste powietrze we własnym domu. Najlepiej w tym celu sprawdzi się dobrej klasy oczyszczacz powietrza, np. marki Sharp. Jest to lider w tej branży, wykorzystujący w swoich urządzeń wysokiej klasy filtry HEPA i węgiel aktywny. Praktycznie każdy z dostępnych modeli tej firmy usuwa lotne związki organiczne, kurz, alergeny, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, a co najważniejsze – nawet 99,97% pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Nie trzeba martwić się o dodatkowe obowiązki, ponieważ dzięki odpowiednio dobranym czujnikom oczyszczacze te pracują praktycznie bezobsługowo. Dzięki funkcjom dodatkowym, takim jak nawilżanie i jonizacja, utrzymują w domu odpowiedni mikroklimat.

Usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w domu mogą wspomóc doniczkowe rośliny filtrujące, nie zastąpią jednak pracy oczyszczacza.

W dni o nasilonym natężeniu zanieczyszczeń dobrze nie wychodzić z domu, wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego przebywając na zewnątrz i poruszając się po mieście, najlepiej korzystać z dobrej jakości maski antysmogowej. Powinna pochodzić ze sprawdzonego sklepu i posiadać odpowiednie certyfikaty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *