Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Jak spać? – poznaj podstawowe pozycje i ich wpływ na zdrowie

Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, które zamiast mijać, nasilają się przez nieprawidłowy sen. Nie są to na ogół schorzenia zagrażające naszemu życiu, ale takie, które skutecznie go uprzykrzają. Budzenie się z bólem kręgosłupa lub szyi nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza że trwa najczęściej już do końca dnia, gdy ponownie kładziemy się spać i próbujemy odpocząć…

Sen ma znaczenie

Wysypianie się jest bardzo ważnym aspektem, gdyż przeznaczamy na nie średnio aż 20 lat naszego życia. Do tej pory naukowy próbują odkryć powody, dla których przesypiamy tak dużą część życia. Na chwilę obecną wiemy, że w czasie snu mózg oczyszcza się i nabiera siły na kolejny dzień, podobnie jak całe nasze ciało. Efekty niewyspania są znane zapewne każdemu z nas, kto zabalował nieco dłużej niż planował lub cierpi na chroniczną bezsenność, która dotyka coraz więcej dorosłych osób. Brak snu prowadzi do nadwagi, zmniejszonej tolerancji na stres oraz zwiększonej podatności na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne. Zalecany czas snu dla osób dorosłych wynosi 7-8 godzin, w czasie których jesteśmy w stanie się w pełni zregenerować.

Nie tylko czas snu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale pozycje w jakich zasypiamy i spędzamy większość nocy. Większość z nas ma swoją ulubioną pozycję snu praktykowaną przez lata i nie ma zamiaru jej zmieniać. Warto jednak poznać wszystkie za i przeciw danej pozycji, a być może okaże się, że w prosty sposób jesteśmy w stanie wyeliminować nawracające bóle karku lub pleców?

Spanie na boku

Najwięcej osób sypia na boku, gdyż jest to najbardziej naturalna pozycja snu dla człowieka. Nie jest ona jednak  idealna dla każdego. Spanie na boku jest dobrą pozycją dla osób cierpiących na zgagę oraz dla kobiet w ciąży. Spanie zwłaszcza na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku, co skutkuje tym, że nasze narządy odpoczywają podczas snu i jedzenie nie cofa się wywołując nieprzyjemne uczucie zgagi.

Pozycja na boku jest również polecana dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, nie jest to jednak pozycja najlepsza w takiej przypadłości. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie innej pozycji zasypiania niż na boku, powinniśmy lekko podkurczyć nogi, włożyć poduszkę między kolana, a ręce wyciągnąć naprzeciw siebie tak, aby kręgosłup znajdował się w neutralnej, naturalnej pozycji.

Jeśli lubimy spać na boku powinniśmy starać się spać z wyprostowanymi nogami i rękami, gdyż układanie ciała w pozycji embrionalnej wywołuje bóle stawów i problemy z oddychaniem.

Spanie na plecach

Spanie na plecach jest najzdrowszą pozycją snu polecaną przez lekarzy i specjalistów. Niewiele osób potrafi sypiać w tej pozycji pomimo tego, że daje ona najlepszą regenerację naszego organizmu.

Ułożenie się na plecach jest szczególnie polecane osobom z nawracającymi bólami kręgosłupa. W tej pozycji treści żołądkowe się nie cofają, zatem zapobiega ona również powstawaniu refluksu. Ponadto spanie na plecach jest szczególnie polecane Paniom, które dbają o swoją cerę. Układanie twarzy na poduszce lub na materacu powoduje szybsze starzenie się skóry i zaostrzenie trądziku u osób borykających się z tym problemem.

Jeśli cierpisz na wzdęcia, miewasz skurcze lub po prostu przechodzisz ciężki PMS lepiej ułożyć się do snu na plecach, gdyż w ten sposób macica i żołądek odpoczywają nieuciskane żadnym ciężarem. Należy dodatkowo podłożyć poduszkę pod kolana, aby zmniejszyć wygięcie odcinka lędźwiowego, ręce trzymać luźno z boków i rozluźnić szczękę, ale spać z zamkniętymi ustami.

Niektórzy z nas cierpią na tak zwany bruksizm, który jest niczym innym jak nocnym zgrzytaniem zębów spowodowanym stresem, lękami i ogólnymi zaburzeniami snów. Pozycja na plecach również pomaga zwalczyć tą dolegliwość, gdyż żuchwa opada naturalnie ku dołowi, a mięśnie twarzy się rozluźniają.

Spanie na brzuchu

Zasypianie na brzuchu z głową wtuloną w poduszkę jest równie mało popularne jak spanie na plecach. Ciężko wygodnie ułożyć się na brzuchu gdy jesteśmy przejedzeni, gdy wydaje nam się, że wszystko nas uwiera. Spanie na brzuchu ma jednak swoje wady i zalety jak wszystkie ułożenia ciała podczas snu.

Gdy śpimy na brzuchu lepiej pracują nasze górne drogi oddechowe, jednak nasza głowa jest przez cały czas skręcona w jedną lub drugą stronę, powodując bóle karku. Śpiąc na brzuchu często wyginamy kręgosłup w nienaturalnej pozycji, co prowadzi do występowania bóli mięśni otaczających kręgi, z którymi borykamy się najczęściej już przez cały dzień.

Słodkich snów

Pozycja, którą przybieramy podczas snu jest bardzo ważna ze względu na to, że wpływa na stopień regeneracji organizmu i nasze samopoczucie na cały kolejny dzień. Spanie na boku, na plecach lub na brzuchu powinno być naszym świadomym wyborem, zwłaszcza jeśli budzimy się z bólami pleców, kończyn lub karku i chcemy coś na to poradzić.

Do prawidłowego snu będzie nam również potrzebna odpowiednia kołdra i poduszka oraz wygodny materac. Powinniśmy wyposażyć się w kilka poduszek o różnej miękkości, które będziemy mogli układać pod poszczególne elementy ciała podczas snu. Pod kołdrą powinno nam się spać dobrze, jeśli będzie nam za ciepło lub za zimno będziemy częściej przewracali się i wiercili, a co za tym idzie jakość naszego snu drastycznie spadnie. O wyborze odpowiedniego materaca można napisać prawie elaborat, jednak najważniejsze jest to, aby odpowiadał nam on naszym wymaganiom i nie był ani zbyt miękki ani zbyt twardy.

Mamy nadzieję, że od dnia dzisiejszego będą Państwo wstawali w pełni wypoczęci i zregenerowani dzięki zdrowemu snu. Pomimo tego, że podczas snu pozostajemy raczej nieświadomi, to pozycję spania oraz czas, który przeznaczymy na odpoczynek możemy w pewnym stopniu kontrolować i cieszyć się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem.

Artykuł powstał przy współpracy z polskim producentem tekstyliów domowych TopHaus, który oferuje wysokiej jakości produkty z zakresu konfekcji pościelowej, stołowej oraz pozostałych tekstyliów domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *